A fél ország kíváncsi a Fradi-sasra, ám hogy e jelképállat közül melyik alfaj példánya repdes majd a Groupama Aréna fölött, nem tudni. A madár kiképzéséről kérdeztük az ország legjobb sas-szakértőjét, Olajos Csabát.
A Magyar Solymász Egyesület Nyíregyházán élő tagja leszögezte, az ő három szirti sasa – az ötkilós Dáma, annak háromkilós fia, Rocco, valamint a kazahsztáni származású, hatkilós Tájpán – nincs a fradista jelöltek között.
– E feladatra kizárólag a pusztai és az amerikai fehér fejű réti sas képezhető ki – mondja a 46 éves Olajos, akit még Kazahsztánba is meghívtak az éves vadászatokra.
– Az én három szirti sasom kizárható, tudniillik már vadásztak, ráadásul öltek. Tájpán például farkasfogásra is alkalmas. Reakcióik megtippelhetetlenek, a Groupama Arénában levô húszezer ember kihozná belôlük az agressziót, lecsapnának az emberre is.
A Fradi élő jelképállatának alkalmas pusztai sas példányai közül egy él Magyarországon. Szóba jöhetne az amerikai fehér fejű réti sas, amelybôl csak az állatkertben látni egy példányt. A Fradi-madár felkészülési ideje egy hónap, naponta kétszer egy órában.
A jól kiképzett pusztai sas négy kört is megtehet a Groupama fölött, de az állat bioritmusa befolyásolja a hangulatát. A nem megfelelő kondícióban lévő sas megtagadhatja a repülési parancsot. Az lenne a show, vélte Olajos, ha a kiképzője felvinné egy magas épületre, majd a Fradi-pálya kezdőkörében magához hívná a madarat.