Alex Zanardi egy rettenetes balesetbe 11 évvel ezelőtt csaknem belehalt, mindkét lábát amputálni kellett. Az optimisták abban reménykedtek, életben marad, arra senki nem gondolt, hogy élsportoló lehet.
A 45 esztendős olasz autója 2001-ben a Lausitzringen, egy Cart-versenyen kettészakadt, amikor Alex Tagliani belerohant. A súlyosan sérült Zanardit az orvosok hétszer hozták vissza a halálból.
– Annyi vért kaptam a helyi orvosoktól, hogy szerintem német útlevél is járna nekem – poénkodott később, amikor már túl volt az életveszélyen.
Alex nemcsak felépült, de művégtagokkal járni is megtanult, s egy idő után a kerekes székes versenyeken is megmutatta magát. Bár már túl van a legszebb sportolói koron, most élete első paralimpiájára is eljutott, s Londonban rögtön aranyérmet szerzett a H4-es kategória időfutamában.
– Amikor mindenki célba ért, és még mindig az én nevem mellett virított az egyes szám, hihetetlen boldogság tört rám, úgy éreztem, valami varázslat történt velem – lelkesedett a hajdani autóversenyző, aki örömében egy karral felkapta tízkilós versenyjárgányát, majd nyomban bejelentette visszavonulását.
– Elég volt a kerekes székekből, most a kerekes bőröndöké a főszerep. Megígértem a feleségemnek, hogy a verseny után elmegyünk nyaralni, és eldöntöttük, hogy csupa csajos dolgot fogunk csinálni, legfőképp sokat vásárolgatunk majd.
(Ön)gyilkos humor
Alex Zanardi vicces fiú, s ha saját fogyatékosságáról esik szó, keményen önironikus megjegyzések csúsznak ki a száján. Ízelítőül két aranyköpés:
– Az én előnyöm az, hogy nem fázhatok fel a hideg kövön mezítláb futkározástól. – Azért nagy szerencse, hogy ha én töröm el a lábam, elég hozzá egy imbuszkulcs is.
Vereczkei Zsolt úszó bronzérmes
Vereczkei Zsolt bronzérmet nyert csütörtökön 50 m háton a londoni paralimpián.
Az S5-ös kategóriában induló, 35 éves Vereczkei Zsolt szereplését már csak azért is különleges figyelem kísérte, mert 1992-ben Barcelonában és 1996-ban Atlantában arany-, míg 2004-ben Athénban bronzérmet szerzett ebben a számban, emellett világ- és Európa-bajnoki címmel is büszkélkedhet.
Londonban a harmadik idővel jutott be a döntőbe, ahol a hármas pályáról indult, és a rajttól kezdve a harmadik helyen haladt, majd pozícióját mindvégig megőrizve, 38.92 mp-es idővel ért célba.
A 33 fős magyar küldöttség már 11 éremnél (2 arany, 4 ezüst, 5 bronz) tart a brit fővárosban, és tovább javította eredményét a 2008-as pekingi - egy aranyból és öt bronzból álló - terméshez képest.