A sport nem csupán hivatás, hanem életforma is. Szabó Franciska története jól példázza, milyen, amikor valaki szenvedéllyel, kitartással és céltudatosan halad előre – akkor is, ha a teste már rég jelezte: „elég”.
Szabó Franciska judoedző édesapja mellett nőtt fel, szó szerint a küzdősport világába született bele – osztotta meg a SuperSet podcastban. Gyermekkora jelentős részét a családi ház alagsorában kialakított edzőteremben töltötte, ahol testvéreivel vívott mindennapi „meccsei” már előrevetítették a későbbi harcos pályát. Ő volt a legidősebb, így természetesen sokáig övé volt az erőfölény – egészen addig, míg öccsei fel nem nőttek. A családi anekdoták szerint a régi sérelmekre ekkor érkezett válasz a fiúk részéről – persze ezen ma már csak nevet Franciska.
A sport iránti szenvedély nem hagyta nyugodni: a judo után új kihívásokat keresett. Noha gerincét csavarozni kellett, és összesen hét sportműtéten esett át – köztük porcleválás, szalagszakadás és rotátorköpeny-szakadás is szerepel a listán –, nem tudott elszakadni a küzdősportoktól. Orvosa azt tanácsolta, hogy a jövőben kerülje az ilyen típusú megterhelést, ő viszont csak mosolygott: „Majd én eldöntöm.”
A döntés pedig megszületett: 26 évesen búcsút intett a judónak, és új vizekre evezett. A tévénézők tömegei az Exatlon című műsorban ismerték meg, ahol nemcsak fizikai erejével, hanem határozott fellépésével is kitűnt. Innen indult el az az út, amely az amerikai Power Slap színpadáig vezetett. A sport, amelyben a versenyzők egymásnak adnak le mértani pontosságú pofonokat, elsőre talán meghökkentő választásnak tűnhet, de Franciskát nem zavarta: „Nem aggódom az arcom miatt, a botox majd segít, a bőr meg regenerálódik.”
Amerikai karrierje során már az első Power Slap versenyen látványosan kiütötte ellenfelét – történetesen egy barátnőjét –, ezzel pedig azonnal a reflektorfénybe került. Azóta egyre komolyabban készül ezekre a megmérettetésekre, mentálisan és fizikailag is. Saját bevallása szerint gyakran jelentkeznek nála „önkéntesek” gyakorlásra – volt, aki Franciaországból utazott azért, hogy megpofozza.
Jelenleg főként a power slap karrierjét építi, miközben természetesen igyekszik megőrizni nőiességét is ebben a férfias közegben. Ahogy ő fogalmaz:
Izomzatomat talán szoknyával tudom kompenzálni, hogy azért legyek nőies is (nevette el magát). A küzdősportban feminim energiával nem lehet érvényesülni, a maszkulin energiámmal tudok győzedelmeskedni. De igyekszem tudatosan figyelni arra, hogy nő vagyok, finomság is kell az életembe. Tény, hogy most nincs egyensúlyban, de ha otthagyom egy napon a versenyt, akkor sokkal nagyobb teret kap majd a nőiesség, gyengédség. A versenyek után vicces egyébként, hogy az összes nő első dolga, hogy elemegy körmöshöz és akkor érezzük, hogy nőcis programon vagyunk.
A harcos énje mellett tehát tudatosan figyel arra, hogy a finomság is helyet kapjon az életében. Jóllehet egyelőre a siker a férfiasabb energiák bevetését kívánja meg tőle.
Szabó Franciska története inspiráció azoknak, akik hisznek benne, hogy a belső tűz és elszántság képes átlépni minden határt – legyen szó judóról, Power Slapről vagy éppen az élet egyéb kemény ringjeiről.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.