A világ leghidegebb városa majdnem olyan hideg, mint a Mars

leghidegebb város
PUBLIKÁLÁS: 2025. január 15. 15:00
A világ leghidegebb városa Szibériában található. Jakutszk városában a hőmérséklet mínusz 64 fok alá is süllyedhet, télen vastag hótakaró borítja be a tájat, a jég mindenre ráfagy, ezért az emberek teljesen másként élnek ott, mint a világ más tájain.
Szibéria területén fekszik a világ leghidegebb városa, Jakutszk, ahol az emberek extrém időjárási körülmények között élnek Forrás: Shutterstock/ Andrei Stepanov

A világ leghidegebb városa, a szibériai Jakutszk

A szibériai Jakutszk városában a hőmérséklet mínusz 64 fok alá is süllyedhet. Januárban az átlagos legalacsonyabb hőmérséklet -42°C, a város pedig nem kap többet napi négy óra napfénynél. Nem tűnik barátságos helynek, pedig sokan élnek itt, jóval többen, mint Magyarország legnagyobb városában, Debrecenben, ahol összesen 355 ezren laknak.

A hóval borított Jakutszk Forrás: Shutterstock/Tatiana Gasich

Extrém hőmérséklet-ingadozásokat élnek át az ott élők, ugyanis a téli és a nyári hónapok között akár 90 fokos hőmérséklet különbség is lehet. A nyári hónapokban Jakutia északi részén állandó a világosság, télen pedig folyamatosan sötétség honol, a hőmérséklet pedig a keleti hegyláncok völgyeiben elérheti a -71 Celsius fokot.

Az ott élő állatok is alkalmazkodtak az extrém hideg időjáráshoz Forrás: Anadolu via AFP/Semen Sivtsev

A hideg hatása a szervezetre

A D-vitamin-hiány jelentős aggodalomra ad okot Jakutszkban, míg a napfény hiánya mentális gondokat, depressziót okoz sok jakutszki embernél.

Tanulmányok azt is kimutatták, hogy a zord éghajlathoz való hosszú távú alkalmazkodásuk három-négy évvel gyorsabb biológiai öregedéshez vezet.

Ez a felgyorsult öregedés feltehetően a megnövekedett anyagcsere sebességünknek köszönhető, mivel testük keményebben dolgozik a meleghez szükséges energia előállításáért

A kilocsolt víz egy pillanat alatt jéggé fagy Forrás: Piu_Piu/Shutterstock

Extrém tél: mindennapi élet a fagy országában

Hogy mennyire megszokott arrafelé ez a számunkra elképzelhetetlen, csontig hatoló hideg, azt jól példázzák az iskolai szabályok: mínusz 55 foknál enyhébbnek számít az idő, az idősebb diákok ezért nem mentesülhetnek az iskolalátogatás alól. A 7 és 14 év közötti gyerekek esetében is csak egy kicsit megengedőbbek: náluk mínusz 53 fok ez a határ.

Ráfagy a jég az emberek szempilláira is Jakuszkban Forrás: AFP/Mladen Antonov

Egy átlagos reggel sok házban úgy kezdődik, hogy a folyóról hozott jégtömböt felteszik a fatüzelésű kemencére melegedni, hogy legyen mosdóvizük. A legtöbb helyen ugyanis nincsenek vízvezetékek, mert azok elfagynának a földben.

Ez egyben azt is jelenti, hogy a toalett is a házon kívül kapott helyet. Az egyetlen építőanyag, ami ezt képes kibírni, az a fa, így a falu legtöbb háza és az 1932-ből származó iskola is fából épült.

Lékhorgászat Szibéria befagyott folyójánál Forrás: Shutterstock/ Alexandra Kovaleva

A helyiek jórészt állattenyésztésből és halászatból élnek. A lékhorgászok dolgát megkönnyíti, hogy a 0 fokos vízből kihalászott hal a szabad levegőn azon nyomban megfagy, és pont úgy néz ki, mint amikor mi otthon elővesszük a mélyhűtőből. Természetesen a zöldség és a gyümölcs sem terem meg ott, ezért a piacon többnyire halat és húst árulnak.

Fagyott halak a halpiacon Forrás: Hans Lucas via AFP/Antoine Boureau

A helyiek prémes sapkát, gyapjúsálat, hosszú bundát, vastag filctalpú, rénszarvasprémes csizmát viselnek a hideg ellen.

Ilyen élet Jakutszkban, a világ leghidegebb városában:

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.