Ez a világ legferdébb, még álló tornya – Nem a pisai az!

olaszországi utazás
PUBLIKÁLÁS: 2025. január 24. 16:00
A világ leghíresebb, nem egyenesen álló épülete minden bizonnyal az olaszországi pisai ferde torony, pedig nem ez a legferdébb torony a világon! A cím győztese szintén Európában áll, mutatjuk, hol.

A világ legferdébb tornya Németországban található

A világ legferdébb tornya, mint már említettük nem Pisában van, hanem a Rajna-vidék-Pfalz tartományban található Gau-Weinheim kis közösségben áll egy sokkal ferdébb torony. Egy 2022. szeptemberi mérés szerint az ott található közösségi torony 5,4277 fokos dőlésszögű.

Ez azt jelenti, hogy a Guinness Rekordok Könyvébe kerül – és egyben építészeti különlegesség is. Mert a torony mind a négy oldala más-más dőlésszögű.

2022-ig a kelet-fríz településen, Hintenben található Suurhusen-torony viselte a világ legferdébb tornya címet. Ennek dőlése 5,19 fokos. Összehasonlításképpen: a pisai ferde toronynak csak 3,97 fokos a dőlésszöge.

A világ legferdébb tornya nem Pisa városában, hanem Németországban található Forrás: Wikipédia/Von Erwin Gottschlich

Ferde torony eseménydús történelemmel

A világ legferdébb tornya valószínűleg a 16. században épült védelmi toronyként, és egykor a templomot és a temetőt körülvevő fal része volt. A háborús támadások idején ezen a védett területen kereshettek menedéket az emberek.

1749-ben kapta meg a torony íves tetejét és a harangot. 1991-ben alaposan felújították, és azóta minden nap 11 órakor, 13 órakor és 18 órakor megszólalnak a harangok. Ma a közösségi torony műemlék épület, és Gau-Weinheim mérföldkőnek számít.

Nem világos, miért ferde a torony. Három elmélet létezik: a föld az évszázadok során oldalra lökte a tornyot, vagy elmozdult a szerkezet alatti agyagos talaj. Egy harmadik elmélet szerint, amelyet a faluban mondanak, az építők egyszerűen túl sokat ittak a jó Gau-Weinheim borból.

Pisai ferde torony

Olaszország ikonikus épülete az UNESCO Világörökségi helyszínén áll Pisa városában, a Dóm téren. A pisai ferde torony tulajdonképpen az ott álló katedrális harangtornya, melynek építését 1173-ban kezdték el, és az utolsó emeletét 1372-ben húzták fel rá. Az 1990-ben kezdődött, tíz éven át tartó restaurálás során megállították a torony dőlését, és újra megnyitották a turisták előtt.

Pisa látványosságai közelében, például a pisai ferde toronynál különösen vigyázzunk az értékeinkre Forrás: Shutterstock/SCStock

Viszont Pisa városában az utóbbi időben jelentősen leromlott a közbiztonság, és nagyon gyakorivá váltak a zsebtolvajlások. Mi is beszámoltunk róla, hogy ezért a hatóságok egy vörös zónát alakítottak ki, és felhívják a figyelmet, hogyan tevékenykednek a zsebtolvajok.

Az alábbi videó fontos érdekességeket árul el Pisa nevezetességeiről:

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.