Megdöbbentek a tudósok: elképesztő titok derült ki a világ legrégebbi piramisáról

Gunung Padang
PUBLIKÁLÁS: 2025. január 06. 17:00
Elképesztő titok derült ki a világ legrégebbi piramisáról, ugyanis most a régészek felvetették, hogy az Indonéziában található piramisszerű építményt, amely több mint 25 000 éves, nem ember építette.
A világ legrégebbi piramisa talán nem emberkéz által épült? Forrás: Shutterstock/ghanimurtafa

Elképesztő titok derült ki a világ legrégebbi piramisáról

A világ különböző piramisai sok összeesküvés-elméletnek adnak táptalajt az évek során, főleg azért, mert nehéz elképzelni, hogyan épültek fel ilyen hatalmas, lenyűgöző és bonyolult szerkezetek a mai technológia nélkül. Az idegenek szolgálnak az egyik leggyakoribb magyarázatként a lenyűgöző bravúrra, de mielőtt túlságosan elragadtatná magát a kedves olvasó, most nem erről beszélünk.

Ehelyett a régészek más magyarázatot kínáltak az indonéziai Gunung Padang régészeti lelőhelyre, ahol az egyik tanulmány azt állította, hogy emberi tevékenységre utaló bizonyítékokat találtak ott, amely több ezer évvel idősebb a legtöbb piramisnál.

A tanulmány még azt is felvetette, hogy az építményben „rejtett üregek vagy kamrák" találhatók. Ez egy olyan felfedezés, amely a 25 ezer évesre datált piramissal kapcsolatban tökéletes táptalajt nyújt az összeesküvés-elméletek kedvelőinek.

A tanulmány szerzői a következőket írták: „A piramisból származó szerves talajok radiokarbonos kormeghatározása több, időszámításunk előtt történt építkezési szakaszt tárt fel, amelyek kezdeti szakasza a paleolit korszakra datálható. Ez a tanulmány határozottan azt sugallja, hogy a Gunung Padang nem egy természetes domb, hanem egy piramisszerű építmény, amelyet emberek emeltek."

A Gunung Padang régészeti lelőhely Jáva szigetén, Indonéziában Forrás: Shutterstock/ Arief Adhari

Paleolit kori ősemberek építették a piramist?

A tanulmányra válaszoló régészek azonban azzal érveltek, hogy a „piramist" valószínűleg nem emberek – vagy idegenek – építették, mert nem „építette" senki.
Azt állították, hogy míg Gunung Padang tanulmányozása során „jogos és valós adatokat" használtak fel, viszont azok a következtetések, miszerint nagyon ősi emberek dolgoztak a helyszínen, indokolatlanok.

Flint Dibble, a walesi Cardiffi Egyetem régésze azt mondta a Nature-nek, hogy valószínű, hogy a szerkezet természetes úton alakult ki, hacsak nem találnak rendkívüli bizonyítékokat, amelyek ennek ellenkezőjére utalnak. A régészek arra is felhívták a figyelmet, hogy nincs bizonyíték szén- vagy csonttöredékekre a talajban, amik az emberi tevékenység két gyakori jelei a régészeti lelőhelyeken.

Lutfi Yondri, az indonéziai bandungi BRIN régésze a Nature-nek elmondta, hogy bár munkája során kimutatta, hogy 12 000 és 6 000 évvel ezelőtt emberi lakhely volt a területen, egyik lelet sem utalt arra, hogy a lakosok rendelkeztek volna olyan „figyelemreméltó kőműves képességekkel, amelyekre szükség lett volna a „piramis" megépítésére."

Tehát megvan a magyarázat: a szokatlan, piramis-szerű alakzat valójában nem is mesterségesen épült szerkezet, hanem csak az anyatermészet munkája – írja az Unilad.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.