5+1 meglepő etikett-szabály, amit tudnod kell, ha más országokba látogatsz

etikett
PUBLIKÁLÁS: 2024. december 26. 07:00
Ha jártál már külföldön, biztos te is észrevettél olyan sajátos szokásokat, amelyeket az emberek követnek. Bár a legtöbb ország szívesen fogadja a turistákat, hiszen a turizmus sok pénzt hoz nekik, fontos, hogy tartsuk be a helyi etikett szabályokat, hogy ne nézzenek ránk rossz szemmel. Ez egy módja annak, hogy áthidalhassuk a kulturális különbségeket, és közelebb kerüljünk az ott élőkhöz. Ismerj meg 5+1 olyan különleges szokást a világ különböző országaiból, amelyek betartásával elkerülheted a kínos félreértéseket.
A legtöbb etikett szabály az étkezésekhez kapcsolódik - illusztráció Forrás: Shutterstock/Djile

Ismerj meg 5+1 olyan különleges etikett-szabályt a világ országaiból, amelyek betartásával elkerülheted a kínos félreértéseket.

1. Koreában a legidősebb személy kezd el enni először

Koreában nem számít, mennyire vagy éhes, nem kezdheted el az étkezést, mielőtt az asztalnál a legidősebb személy el nem kezd enni. Ha ezt a szabályt megszeged, előfordulhat, hogy legközelebb nem hívnak meg étkezésre valaki otthonába. Egy másik fontos szabály: ha inni szeretnél, kérned kell a melletted ülő személytől, mert a koreaiak egymás poharát töltik.

2. A teaivás Angliában bizonyos szabályokkal jár

Angliában a teafogyasztásnak hagyománya van, és vannak olyan dolgok, amiket nem illik teaidő alatt tenni. Például zajt csapni a kanállal, amikor kevergetsz, vagy benne hagyni a kanalat a csészében. Miután (csendben) megkavargattad a teád, tedd a kanalat a teáscsésze mellé, a tányérra.

3. A hal megfordítása Kína egyes részein

Kínában hagyomány, hogy egy egész halat szolgálnak fel étkezésként (egy tányéron). Az ország bizonyos részein azonban a halat úgy illik elfogyasztani, ahogy azt tálalják. A hal megfordítása balszerencsét jelent, mivel a halászhajó felborulásának jelképeként tekintenek rá.

4. Indiában nem illik otthagyni a tányérodon lévő ételt

Indiában az udvariasság jele, ha mindent elfogyasztasz a tányérodról. Az étel teljes elfogyasztása a tisztelet kifejezése, mivel az ételt szentnek tekintik.

5. Indonéziában a bal kezet a WC-használatra, a jobbat pedig az étkezésre használják

Néhány kultúrában, például Indonéziában, külön szerepet kap a két kéz: a bal kéz higiéniai célokra szolgál, ezért "WC-s kéznek" tekintik, és sértőnek találhatják, ha bal kézzel nyújtasz át nekik valamit. A jobb kéz viszont az étkezésre és a kínálásra van fenntartva.

+1 Kambodzsában a vécékhez locsoló fúvóka tartozik

Kambodzsában a vécékhez több jellegzetesség is társul. Először is, a nyilvános illemhelyek ritkák. Másodszor, a használt WC-papírt egy külön kosárba kell dobni, mert a szennyvízrendszerek gyakran nem tudják kezelni. Harmadszor, a fürdőszobákban locsoló fúvóka található, amit a személyes tisztálkodáshoz és a vécé öblítéséhez használnak.

Ebben a videóban további különcségeket is találsz a világ számos pontjáról:

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.