Tigrisszúnyogok okoznak komoly gondot Olaszországban, aggódhatnak a turisták?

PUBLIKÁLÁS: 2024. június 25. 13:25

Jelenleg is nő Olaszországban a dengue-láz fertőzéses esetek száma. Sokan külföldön fertőződnek meg, és viszik magukkal hazájukba a betegséget, de a tigrisszúnyogok által okozott esetek száma Olaszországon belül is növekednek. Trieszt különböző városrészeit idén ötször, utoljára a június 9-10. közötti éjszaka fertőtlenítették, hogy megfékezzék a dengue-láz terjedést.

Trieszt több részét is fertőtlenítették - illusztráció Forrás: Sopotnicki/Shutterstock

A Triesztben lévő Vicolo Salvia és Via Savi utcák lakóit arról tájékoztatták, hogy lakhelyük környékét 200 méteres körzetben hajnali 4 és 10 óra között fertőtlenítik. Ez idő alatt az ablakoknak és ajtóknak zárva kellett maradniuk, a légkondicionálást ki kellett kapcsolniuk, és háziállataikat sem engedhették ki.

Az Olasz Egészségügyi Intézet legfrissebb jelentése szerint 2023-ban összesen 362 dengue-láz esetet jelentettek Olaszországban. Az idei év elejétől június 13-ig már 259 fertőzés történt.

A turisták arra is kíváncsiak, vajon kockázatosabb-e egy olaszországi nyaralás, mint jelenleg Európában.

„Egyáltalán nem" – tájékoztatta az ntv.de-t Fabrizio Enrico Pregliasco virológus, a Milánói Egyetem professzora.

"Európa-szerte jelentenek dengue-láz eseteket, így Németországban, Ausztriában és Franciaországban is, hogy csak néhány példát említsünk. Ezek többsége olyan utazó, aki más kontinenseken fertőződött meg" – tette hozzá a professzor.

Az olaszországi nyaralás ugyanolyan biztonságos, mint bárhol máshol"– biztosítja az aggódókat Pregliasco.

A tigrisszúnyog az egyik szúnyog faj, amely a dengue-vírust terjeszti Forrás: Pixabay - WikiImages

A fertőzés nem terjed közvetlenül emberről emberre, de terjedését nem szabad alábecsülni, és különös figyelemmel kell kísérni a helyi fertőzések kialakulását.

A dengue-lázzal járó fertőzés attól függően, hogy miként halad előre, többé-kevésbé súlyos influenzához hasonlíthat. De a valódi probléma más. „A fertőzések akár 85 százaléka tünetmentes" – magyarázza Pregliasco. Ez pozitívan hangzik, de nem feltétlenül az. Mert ha egyszer már valaki meg is fertőződött, nem válik immunissá. Éppen ellenkezőleg: a második fertőzés sokkal problémásabb lehet. A legsúlyosabb formája, más néven dengue-vérzéses láz súlyos vérzést, extrém esetekben akár halált is okozhat.

A fertőzés terjedéséhez vezető, folyamatosan növekvő utazási tevékenység és globális árukereskedelem mellett a klímaváltozás is fontos szerepet játszik. Manapság ez már nem csak az elhúzódó aszályos időszakokat, majd heves esőzéseket és pusztító viharokat okozhat, hanem olyan új betegségeket is, mint a trópusi dengue-láz – írja az n-tv.de.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.