A nepáli hadsereg a rossz időjárási körülmények között több tonna szemetet, négy holttestet és csontvázmaradványokat távolított el a Mount Everestről és az ország két másik csúcsáról. Az 55 napon át tartó takarítási akciókat az Everest, a Nuptse és a Lhotse hegyek megtisztításáért indították „A törekvés a Himalája megmentésére" kampány keretében – írja az independent.co.uk.
A Mount Everest régóta küzd a „világ legmagasabb szemétlerakója" státuszával, mivel évente több száz hegymászó érkezik a csúcsra. A környezetvédők becslése szerint több, mint 50 tonna szemét és 200 temetetlen holttest van az Everesten. Itt nézheted meg a képeket, hogy mennyire szemetes is a "világ teteje".
Nepál 2019-ben kezdte meg az éves takarítási akciókat, mivel egyre erősödtek az aggodalmak a világ legmagasabb hegyének ökológiai túlterheltségét illetően. Eddig az ötéves takarítási akció során 119 tonna hulladékot, 14 emberi holttestet és néhány csontvázmaradványt gyűjtöttek össze – közölte a hadsereg.
Évente 600-nál is többen próbálnak meg feljutni a Mount Everest csúcsára, és minden hegymászó átlagosan 8 kg szemetet dob el, amely oxigénpalackokból, sátrakból, élelmiszer-tartályokból és emberi ürülékből áll. Ez minden hegymászó-szezonban (március-május) közel öt tonna hulladékot tesz ki.
A pazarlás csökkentésére tett erőfeszítések jegyében a nepáli kormány arra kérte az Everest hegymászóit, hogy a csúcstámadásból hazatérve ürüléküket speciális zsákban vigyék vissza az alaptáborba.
A túlzsúfoltság csökkentésére a nepáli kormány már csak 421 hegymászási engedélyt adott ki az idei szezonra, a tavalyi rekordszámú 478-hoz képest. Idén körülbelül nyolc hegymászó halt már meg vagy tűnt el a Csomolungmán, tavaly kilencen nem tértek vissza.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.