A kihalás várhat erre a szeretni való állatfajra

fióka
PUBLIKÁLÁS: 2024. április 29. 05:30

Az Antarctic Science folyóiratban csütörtökön, a pingvinek világnapján publikált tanulmány kutatói a térségről készült műholdas felvételek elemzésével állapították meg az olvadó jég pingvinszaporulatra gyakorolt hatását - írja az MTI.

A császárpingvin a legnagyobb ma élő pingvinfaj, kifejlett példánya 100–130 centiméteres, testtömege 20–40 kilogramm Forrás: White Desert

Ha a tengerjég, amelyen a kolónia neveli fiókáit, még az előtt széttöredezik, mielőtt a fiókáknak az úszáshoz nélkülözhetetlen, vízlepergető tollazata kinőne, kevés az esélyük az életben maradásra. Még ha képesek is fennmaradni az úszó jégtáblákon, a szüleik nem találják meg őket, és nem tudnak gondoskodni a táplálásukról.

2023-ban a brit antarktiszi kutatóprogram (British Antarctic Survey, BAS) tanulmánya szerint 66 császárpingvin-kolóniából 14-et érintett a probléma, előző évben pedig 19-et. A szaporulatok pusztulását az utóbbi években a tengerjégnek a klímaváltozás miatti példátlan mértékű olvadásával magyarázták a kutatók.

A nyári tengerjég mennyiségének drasztikus csökkenését 2022-ben és 2023-ban is tapasztalták a kutatók.

Jelenleg még a becslések szerint több százezerre tehető a legnagyobb testű pingvinfaj, a császárpingvin populációjának létszáma, de a tudósok arra figyelmeztettek, hogy amennyiben az üvegházhatású gázkibocsátás a jelenlegi ütemben folytatódik, az évszázad végére a kihalás várhat rájuk.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.