Tudtátok, hogy illegális éjjel fényképezni az Eiffel-tornyot?

Eiffel-torony
PUBLIKÁLÁS: 2023. szeptember 17. 13:00
Amint a nap lenyugszik Párizs felett, az Eiffel-torony 20 000 csillogó fényből álló káprázatos megvilágítást kap éjjel 1 óráig. Csakhogy mindenki, aki a közösségi oldalakra posztol képet a sötétben világító toronyról, valószínűleg tudtán kívül megszegi a törvényt. Ironikus, hogy a Fény Városa nem akarja, hogy megosszák a csillogását. Miért is? Eláruljuk.
Természetesen a torony a Párizsban turistáskodók egyik kedvenc témája Forrás: Controluce via AFP/Davide Bonaldo/Davide Bonaldo

A híres nevezetesség éjszakánként nemcsak Párizs szimbóluma, hanem a közösségi média egyik nagy kedvence is, amely egyaránt vonzza a fotózni vágyó turistákat és a helyieket. Sokan közülük pedig boldogan posztolnak képeket az éjjeli égbolt alatt fényárban úszó látványosságról az Instagram, a Facebook, vagy a Pinterest felületeire. Ez viszont valójában illegális, ami egy régi szerzői jogi törvény miatt alakult így.

Ünnepi alkalmakkor különleges fényvilágítást kap a műemlék: 2022 januárjában az Európai Unió Tanácsa francia elnökségének kezdetén így tündökölt Forrás: Only France via AFP/J-F ROLLINGER / ONLYFRANCE.FR/J-F Rollinger

Európában a műemlékek a mű legális alkotójának élettartama alatt, illetve plusz 70 évig védettek. Bár az Eiffel-torony tervezője és építője, Gustave Eiffel 1923-ban halt meg, – tehát már jócskán túlvagyunk a 70 éven, – de az 1985-ben készült fényshow még mindig védett alkotás.

Csodás látvány, de egy ilyen fotó csak engedéllyel készülhet el és jelenhet meg Forrás: Djamel RAMDANI/Pixabay

Az európai szerzői jogi törvény értelmében az emberek pedig a szerzői joggal védett alkotásokról készült fényképeket nem tölthetik fel Stockfotó-webhelyekre, nem publikálhatják őket magazinokban, és – ami a legtöbb turistát érintik – nem tehetik közzé a közösségi médiában.

Már a torony első szintjéről is jól rá lehet látni a városra Forrás: Hemis via AFP/Rieger Bertrand

Az Eiffel-torony közkincsnek számít, ami azt jelenti, hogy a nappali órákban teljesen törvényes annyi fényképet megosztani róla, amennyit az emberek csak szeretnének. És bár technikailag nem illegális, hogy éjjel-nappal fényképeket készíthessenek az emlékműről, de elméletileg a fényjátékról egyetlen fotót sem lehetne engedély nélkül megosztani.

Van azonban egy jó hír a turisták számára: túl nagy feladat lenne jogi lépéseket tenni a közösségi média mindennapos felhasználóival szemben, hogy megérje az erőfeszítést.

Ha tehát Párizsba utaztok, nem kell aggódnotok, ha a város lenyűgöző szimbólumáról éjjel készített fényképeket megosztjátok a közösségi oldalaitokon, mert nem lesz jogi következménye. Elvégre mit érne egy párizsi út egy éjszaka lőtt, mesés, csillogó Eiffel-tornyot ábrázoló fotó nélkül?

Nem csak a fény, hanem szerelmesek városaként is emlegetik Párizst, így gyakran a párok kedvenc háttere Forrás: Mint Images via AFP/© Mint Images/Mint Images

A helyzet viszont teljesen más a szakemberek esetében: a műemlék éjszakai képeinek professzionális felhasználása előzetes engedélyt igényel, és díjköteles lehet. Hivatalos vagy kereskedelmi használat esetén a torony tulajdonosától és üzemeltetőjétől, a Société d'Exploitation de la Tour Eiffel-től kell engedélyt kérni.

(Forrás: travelandleisure.com, snopes.com)



Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.