Ma van a Hold napja: 11 érdekes tény égi kísérőnkről

mitológia
PUBLIKÁLÁS: 2023. július 20. 08:04
A termékenység szimbóluma, álmatlanságunk okozója, a halak szaporodását szabályozó óra, korai science-fiction szerzők fantáziája, kiaknázandó erőforrások kincsesbányája, ugródeszka a Marshoz – égi kísérőnk, a Hold évezredek óta rabul ejti az emberiséget.

Július 20-a Hold napja, amikor arra emlékezünk, hogy első ízben lépett ember a Hold felszínére. A neves nap alkalmából összegyűjtöttünk 11 érdekes tényt a hozzánk legközelebb eső égitestről.

Telihold a a Fatih-mecset felett Isztambulban Forrás: Anadolu Agency via AFP/Isa Terli

1. A Hold keletkezése körülbelül 4,5 milliárd évvel ezelőttre tehető, amikor egy Mars-méretű, Theia nevű égitest a korai Föld tömegének ütközött. A kataklizma következtében nagy mennyiségű anyag dobódott ki bolygónk köpenyéből, ami pályára állt az összeolvadt új Föld körül, és hamarosan égitestté állt össze: kialakult a Hold.

Aigle: A Hold korongja fénylik két Nyugati-Alpokban levő Les Jumelles-hegy sziklacsúcsai között a svájci Aigle településről fényképezve Forrás: MTI/EPA/Keystone/Anthony Anex

2. A Hold mint az éjszakai égbolt legfényesebb objektuma igen fontos szerepet töltött be a legtöbb korai kultúra és vallás alakításában. Az ókori civilizációk közül számos nép tisztelte a Holdat istenként vagy még gyakrabban istennőként, mások a női ciklust, a halál és újjászületés körforgását, az aratás idejét vagy ünnepeket igazítottak hozzá.

3. A görög mitológiában Szelené istennő alakját társították hozzá, s ez a név megmaradt a Hold felszínének vizsgálatára és feltérképezésére napjainkban használt szakkifejezésben, a szelenológiában is.

4. Később a Napot és a Holdat mint egységet tekintették a görögök. Míg a Nap istenének a fényt, a költészetet és a művészeteket is megtestesítő férfit, Apollónt választották, a Holdat ikertestvérével, a vadászat, a vadon, a vadon élő állatok, a természet, a növényzet, a szülés, a gyermekgondozás és a tisztaság istennőjével, Artemisszel azonosították. Ezen istenekről kapták nevüket a későbbiekben is megemlítendő emberes holdmissziók.

Forrás: Shutterstock

5. A Nap mint férfi és Hold mint nő képzettársítás évezredeken át megmaradt a különféle kultúrákban, összetartozásukat pedig remekül szemlélteti a többek között a kínai kultúra egymásba fonódó, egymás nélkül nem is létező jin és jang szimbóluma is.

A Da Vinci-izzás Forrás: Shutterstock/2022 muratart

6. A rómaiak holdistennőjét Lunának hívták, amely elnevezés szintén gyakran jelenik meg a Holddal kapcsolatos bizonyos szavak etimológiájában. A holdkóros emberre használt angol kifejezés, a lunatic ennek ékes példája.

7. De az ókori kultúrák a Holdat az idő múlását jelző gyakorlati eszköznek is tekintették. Míg a felkelő és lenyugvó Nap egyetlen nap elteltét jelzi, a holdciklus 29,5 napon keresztül, azaz nagyjából egy hónapon keresztül zajlik. Az észak-amerikai őslakosok neveket is adtak a minden hónapban bekövetkező teliholdnak. Ezek az elnevezések az aktuális szezonális jelenséghez kötődtek, a növényvilág virágzásától és betakarításától kezdve az állatvilág viselkedéséig.

8. Az első teleszkópok nem voltak különösebben erősek. Galileo Galilei (1564-1642) első csillagászati távcsöve csak háromszoros nagyításra volt képes. Mivel a Hold a hozzánk legközelebb eső égitest, ezt a legkönnyebb kevésbé erős távcsővel tanulmányozni, így a 17. századtól a 20. század elejéig a Hold volt a csillagászok fő fókusza, akik térképeket rajzoltak a felszínéről, majd le is fényképezték.

Georges Méliès: Utazás a Holdba (1902) Forrás: Collection ChristopheL via AFP/© Star Film

9. A 16. században Johannes Kepler megírta a Somnium című regényt, egyfajta proto-sci-fi művet, amelyben egy fiatal utazó azért száll le a Holdra, hogy megtudja, hogyan látszik a Föld a távolból. Majd megjelent Cyrano de Bergerac A másik világ: A Hold államainak és birodalmainak komikus története (1656) című műve, amelyben a főszereplő, Cyrano, azért repül a Holdra, hogy találkozzon lakóival. A sci-fi 1902-re Georges Méliès Utazás a Holdba című filmjével a könyvekből a képernyőre költözött.

10. A fikció aztán az űrverseny időszakában valósággá vált, és végül 1969-ben az Egyesült Államok űrhajósai leszálltak a Holdra.

A NASA Apollo-programja globális jelenséggé vált, a becslések szerint 650 millió ember nézte a televíziós adást a holdraszállásról.

Az ezt követő öt további Apollo-küldetés során holdkőzeteket hoztak a földi laboratóriumokba. Ezek egy részét az Egyesült Államok kormánya diplomáciai ajándékként különböző nemzeteknek adományozta, de néhányan annyira szerettek volna birtokolni egy űrből hozott ereklyét, hogy azóta 150-nek nyoma veszett.

A NASA 2024-ben ismét embert küld a Holdra Forrás: Shutterstock/Castleski

11. Az utóbbi időszakban megújult az érdeklődés a Hold iránt, nemcsak az Egyesült Államokban, hanem a világ más országaiban is. India például ebben a hónapban indította el Chandrayaan-3 nevezetű űrszondáját egy leszállóegységgel és egy holdjáróval, a küldetés célja pedig, hogy a hatkerekű rover körbejárja a Hold felszínén lévő sziklákat és krátereket. A NASA pedig az Artemis-program részeként 2025-ig ismét amerikai űrhajósokat tervez küldeni a Hold felszínére, a következő évtizedben pedig megkezdi a Hold erőforrásainak bányászatát.

Forrás: Space.com, Svábhegyi Csillagvizsgáló, astro.u-szeged.hu

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.