Kezdődik az esküvői szezon - íme a világ legfurcsább esküvői rituáléi

szertartás
PUBLIKÁLÁS: 2023. június 26. 08:09
Világunk változatos kultúrák lenyűgöző tárháza, és ez alól az sem kivétel, ahogyan az emberek a szerelmet és a házasságot ünneplik. A történelem során a társadalmak egyedi esküvői szokásokat és rituálékat dolgoztak ki, amelyek megragadják értékeik és hiedelmeik lényegét. Bár ezen hagyományok némelyike furcsának vagy akár bizarrnak tűnhet a kívülállók számára, jelentéssel bírnak az őket gyakorló közösségek számára.

A seprűugrás szokásával Afrikában és Amerikában is találkozhatunk. Leginkább az afro-amerikai esküvőkön szoktak átugrani a seprű felett, amely az új, közös életbe való belépést szimbolizálja.

Forrás: Getty Images via AFP/2011 Getty Images/Kevin Winter

Ennek a hagyománynak a gyökerei az afrikai diaszpórában gyökereznek, a házaspár így tiszteleg az ősei előtt.

A kenyai és tanzániai maszáj kultúrában a menyasszony apja a lánya fejére és mellére köp, mielőtt az elhagyja otthonát, hogy csatlakozzon új férjéhez. Ennek a rítusnak az a célja, hogy szerencsét és jólétet hozzon a párnak. A menyasszony ezután továbbmegy a férjével, és a régi legendák miatt nem szabad visszafordulnia, különben kővé válik.

Jemenben a szigorú muzulmán vallási előírásoknak megfelelően a vőlegények és a menyasszonyok külön vesznek részt az esküvői ceremónián.

Forrás: MTI/EPA/Jajha ArhabFeltöltve

A férfiak a szertartás alatt gyakran viselik fegyvereiket, ezzel is bizonyítva, hogy meg tudják védelmezni a jövendőbelijüket. Gyakran előfordul, hogy tömeges esküvőket is rendeznek.

Skóciában régi hagyomány, hogy a menyasszony és a vőlegény barátai melaszszal, korommal, tollal és liszttel kenik be a leendő házaspárt. Utána így kell végig menniük az utcákon, aminek az a célja, hogy elűzzék a gonosz szellemeket. Úgy gondolják, hogy a zűrzavaros megpróbáltatás felkészíti a házaspárt azokra a kihívásokra, amelyekkel házasságuk során szembesülhetnek.

Görögországban gyakori, hogy a násznép a fogadás vagy lagzi során összetöri a porcelán tányérokat, hogy elűzze a gonosz szellemeket és szerencsét hozzon az ifjú házasoknak. A pár ezután együtt takarítja el a törött darabokat,azt jelképezve, hogy képesek kezelni az élet kihívásait.

Forrás: AFP/Louisa Gouliamaki

A tányértörés hasonló, de némileg eltérő formáját a Dél-Kaukázusban, például Grúziában, Örményországban, Azerbajdzsában is gyakorolják, ahol a menyasszony és a vőlegény a küszöbön összetör egy tányért, hogy szerencsét hozzon, azaz megtörje az átkot. A zsidó esküvőkön pedig poharakat törnek Mazal tov! felkiáltással, amely szó szerint azt jelenti, jó szerencsét!

Még néhol él a rönkvágási ceremónia Németországban. Ebben az esküvői hagyományban az ifjú házasok együtt dolgoznak, hogy átfűrészeljenek egy rönköt az esküvői vendégeik előtt. A közös munka szimbolizálja a pár azon képességét, hogy együtt sikeresen le tudják majd győzni az akadályokat és egy csapatként dolgoznak együtt a házasságukban.

Kínában a teaszertartás egy esküvői hagyomány, amely a két családot köti össze. A pár teát szolgál fel a szüleiknek a tisztelet és a hála kifejezésére. Cserébe a pár általában piros borítékokat kap, amelyekbe pénzt vagy ékszereket tesznek.

Forrás: Xinhua via AFP/Xinhua News Agency/Xue Yuge

Kína bizonyos részein a sírás kötelező része a házasságra való felkészülésnek. Egy hónappal a közelgő esküvőjük előtt a menyasszonyok minden nap egy órán keresztül sírnak.

Míg itthon a menyasszonyt szokták ellopni, Indiában a vőlegény cipője van veszélyben. Általában a menyasszony nővérei és unokatestvérei próbálják ellopni a vőlegény cipőt, hogy elrejtsék. A vőlegénynek ezután tárgyalnia kell a nőkkel, hogy visszakapja, ami gyakran játékos alkudozássál jár.

Svédországban az a szokás, hogy a vőlegény eltűnik az esküvői szertartás alatt, magára hagyv,a a menyasszonyt. Ilyenkor az esküvőn jelen lévő összes fiatal és hajadon férfi megcsókolhatja a menyasszonyt.

Forrás: Shutterstock/Ground Picture/Shutterstock.

Hasonlóképpen, a koszorúslányok is megcsókolhatják a vőlegényt. Ezt persze csak egy szórakoztató hagyomány, nem szokták komolyan venni.

A dél-koreai esküvői hagyományban van egy egyedi és játékos rituálé, amelyet balenbai-nak vagy „vőlegény lábverésének" neveznek. Az esküvő után a vőlegény barátai és a családja leveszi a cipőjét és a zokniját, összekötik a bokáját, és bottal vagy akár szárított hallal verik a talpát. A vőlegénynek el kell viselnie ezt a humoros megpróbáltatást, miközben megválaszolja a résztvevők által feltett találós kérdéseket. Úgy gondolják, hogy ez a rituálé próbára teszi a vőlegény erejét és jellemét, ugyanakkor kötődési élményként szolgál az ifjú házasok, barátaik és családtagjaik számára. A légkör könnyed és vidám, a vőlegénytől elvárható, hogy mosolyogva és humorosan viselje el a „verést".

A Balinézeknél a házasságra lépés előtt a lányból asszonnyá válást ünneplik. Egy nappal az esküvő előtt tartják, és olyankor a menyasszonyt megfürdetik, ylang virággal, kurkuma gyökérrel, rizzsel dörzsölik le a testét.

Forrás: Hemis via AFP/BENALI Remi / hemis.fr/Benali Remi

Ezután nem hagyhatja el a szobáját, míg a vőlegény érte nem jön, persze előtte megfelelően felöltöztetik, megszépítik.
(Forrás: insider.com, indiatimes.com, miragenews.com)



Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.