Az elmúlt 25 évben, ha hír érkezett egy közeledő üstökösről, akkor az vagy elveszett a holdfényben a beharangozott időpontban, vagy hajnali négykor volt megfigyelhető, vagy egyszerűen csak túl közel került a Naphoz és szétesett, mielőtt megpillanthattuk volna, írja a Svábhegyi Csillagvizsgáló.
Ezért aztán igazán izgalmas hír, hogy február elsején földközelbe érkezik a C/2022 E3 (ZTF) üstökös, amely ha minden adott, egész jól látható is lesz. A ZTF alkonyattól pirkadatig fénylik majd a fejünk felett, összfényessége pedig egy halvány csillagéval fog vetekedni, azaz sötét, fényszennyezéstől mentes, felhőtlen égbolton szabad szemmel is megpillanthatónak ígérkezik. A városi csillagvadászok pedig már egy kistávcsővel vagy binokulárral is befoghatják.
Az üstökösök a blogposzt szerint olyan fagyott gázokból, szilikátos anyagból és jégből álló kőzetdarabok, amelyek a Naprendszer külső régióiból, jellemzően az óriásbolygók, vagy távoli, meg nem pillantható égitestek gravitációs erőinek hatására bepördülnek a Nap közelébe. Vannak olyan üstökösök, amelyek ettől a pofontól kirepülnek a Naprendszerből, de a többség periodikus pályára áll, és különböző időközönként, de vissza-visszatér rendszerünk belső vidékeire. Méretük a száz métertől a több tíz kilométeres nagyságrendű átmérőig terjed.
A Naphoz közeledve a sugárzás hatására a felszínükön levő fagyott gázok szublimálnak, és kialakul körülöttük egyfajta atmoszféra (ezt hívjuk kómának – lásd a kométa szavunkat), később a még intenzívebb szublimáció a fagyott szilikátokból létrehoz egy kékesen derengő ioncsóvát és egy rendkívül hosszú és látványos porcsóvát, azaz üstököt.
A ZTF legutóbb körülbelül ötvenezer éve járt a Föld közelében, ami azt jelenti, hogy a neandervölgyi ember akár láthatta is, már ha épp tiszta volt az égbolt, és érdekelték az efféle dolgok.
Az üstökös már most is itt van a fejünk fölött, február elsejei földközelségéig pedig folyamatosan fényesedik - írta a Köpönyeg is.. A Földhöz legközelebb kerülve a Sarkcsillag közelében, a Camelopardalis csillagképben lesz látható. Fényszennyezéstől mentes égbolt alatt egy halvány, diffúz pacát kell keresnünk!
Budapesten a legtöbb helyen nem elég sötét az égbolt, így a blogposzt szerzője a „budapesti megfigyelők Mekkáját", a Hármashatár-hegyet ajánlja, de ha a teraszunkról, a ligetből vagy a játszótérről néznénk, akkor mindenképp vegyünk a kezünkbe egy binokulárt.
Az üstökös február hatodikán másfél fokra lesz az Auriga csillagkép legfényesebb csillagától, a Capellá-tól, február 10-ről 11-re virradó éjjelen pedig másfél fokra közelíti meg a vörösen fénylő Marsot. Ekkora már a fényes Hold sem zavarja megfigyelésünket. Ha ez még mindig nem elég: február 13–15 között az üstökös a Bika csillagkép Hyádok halmaza előtt vonul el, minden bizonnyal fantasztikus együttállást alkotva.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.