Az iraki Állami Régiségügyi Hivatal és a Német Régészeti Intézet keleti osztályának régészeiből álló csapat egy 4000 éves hajót ásott ki Uruk ősi városa közelében – olvasható a Heritage Daily oldalán.
Uruk, más néven Warka, az egyik legősibb ókori mezopotámiai, sumerok lakta városállam volt az Eufrátesz alsó folyásánál lévő Sumer földjén. A városállam vezető szerepet játszott Sumer korai városiasodásában a Krisztus előtti 4. évezred közepén; jelentős népességű központtá nőtte ki magát, amíg nem sokkal az i.sz. 633–638 között történt iszlám hódítás előtt el nem hagyták a lakosai. A hajót először 2018-ban, Uruk-Warka környékének feltárása közben fedezték fel. Ekkor még csak felvételeket készítettek róla, mert a helyszín közelében lévő közúti forgalom veszélyeztette az állapotát, és a maradványok megőrzése érdekében úgynevezett mentő ásatásra volt szükség.
A nádból, pálmalevélből és fából készült hajót bitumen borította. Ez az anyag a kőolaj lepárlásával keletkezik, és jó vízszigetelő tulajdonságáról ismert. A régészek szerint a 7 méter hosszú és 1,4 méter csónak körülbelül 4000 évvel ezelőtt süllyedhetett el egy folyó partján, ahol az üledékrétegek betemették.
A hajó az iraki régiségekről szóló törvénynek megfelelően a bagdadi Irak Múzeumba került további tudományos vizsgálatok céljából.
(A borítókép csak illusztráció, forrása: Таис Гило, Public domain, via Wikimedia Commons)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.