Európa rejtett gyöngyszemei 4: Horvátország romantikus, apró falvai

felfedezés
PUBLIKÁLÁS: 2022. április 05. 08:03
Múlt héten Ausztria varázslatos és festői kisvárosait, falvait vettük célba, ezen a héten Horvátország meseszép, eldugott kis városait fedezzük fel. Ezeken a helyeken soha nincs tömegturizmus, tavasszal pedig bizonyosan eltölthettek ott egy-egy igazán romantikus, hosszú hétvégét is. 
Gáll Franciska

Motovun - A szarvasgomba hazája

Ez az Isztria szárazföldi részén található, középkori várfallal körülvett dombtetőn fekvő városka a Trónok harca jeleneteire emlékezteti az embert. Az ikonikus fehér épületek lazac színű háztetőikkel egy dombon felfelé vezetnek a városi palotához. A 14. században a velenceiek által megerősített óvárost mára művészműhelyek, autentikus éttermek és üzletek tarkítják.

Motovun látképe valóban lenyűgöző Forrás: Pixabay/k-e-k-u-l-é

A környező tájat gyakran hasonlítják Toszkánához, miközben híres az erdőiben bővelkedő szarvasgombáról – itt tárták fel a világ legnagyobbját. Ez a finomság számos étlapon megtalálható itt és Isztria egész régiójában. Gyakran kreatív módon készítik el, a tésztától kezdve egészen a mini szarvasgombás sajttortákig. A turistáknak szarvasgomba-vadász kirándulásokat szerveznek, de a helyiek sok főzőkurzust, és ételkóstolást is tartanak. A város kis üzleteiben is megtalálható a szarvasgombás balzsamecet, olívaolaj vagy a só, ami a pattogatott kukoricán isteni finom.

A jó ételeket minőségi bor kíséri, és ez alól Motovun sem kivétel; itt az ínyencek a száraz vörös és fehérborok széles választékát kóstolhatják meg. A legenda szerint a város egy ősi energiaforráson fekszik, amely mindig boldoggá teszi a lakosokat.

Hum - A világ legkisebb városa

Isztria középső részén található a Guiness Rekordok Könyve szerint a világ legkisebb városa, Hum, ami körülbelül 2,5 óra alatt érhető el autóval a horvát fővárosától, Zágrábtól. A mindössze 27 fős lakosú, érintetlen falucska középkori kőépületekből és kettő darab macskaköves utcából áll. A falu bejárata egy XVI. századi bástya, mellette rögtön balra látható a XII. századi Szent Jeromos templom és a Harangtorony. A várfal mögött három párhuzamos házsor, közöttük keskeny és meredek sikátorok találhatók.

Hum környékén nagyon sok zöldellő mező van ahol sok-sok fűszernövény őshonos, így a helyi kis szuvenír boltban egészséges gyógyteát, illetve nagyon jó minőségű, fűszeres pálinkákat, mézeket, lekvárokat lehet kapni. A város szépségét és különlegességét az adja, hogy az alapítása óta (XI.század) szinte egyetlen új épületet sem húztak fel. A település egészen napjainkig megmaradt a kora középkorban épített falak között. A humi freskók művészi szempontból világhírűek és egyedülállóak – sem az Isztriai-félszigeten, sem távolabb nem találni hasonlókat. A Szent Jeromos temetőkápolnában megtekinthető képek a nyugati román stílus jegyeit viselik magukon, de bizánci hatást is mutatnak. Hum a koraközépkortól kezdve glagolita (szláv ábécé) központ volt, így a városban sok helyen látni ilyen feliratokat és műemlékeket.

Rastoke - A vizek városa

Rastoke úgy néz ki, mintha egy mesekönyv lapjairól kelt volna életre. Ebben a festői faluban a Slunjčica és a Korana folyó találkozása csodálatos zuhatagokat és vízeséseket eredményez. A falu a 17. században a molnárok negyede volt, így Rastokeban számos történelmi vízimalom épült. A malmokat többnyire gabona őrlésére, valamint ruhakészítésre használták.

A faluban rengeteg természeti csoda található, például erdei források, hidak, kanyonok és barlangok. Rastokét gyakran „kis Plitviceként" emlegetik, mivel a Plitvicei-tavaktól körülbelül 33 kilométerre északra található. Az extrém és vízi sportok szerelmesei is találnak kedvükre való programot: a folyókón kajakozni és raftingolni is lehet, de a bátrabbak fürdeni is bemerészkednek. A vizek különösen gazdagok pisztrángban, így a horgászok is hódolhatnak hobbijuknak. Rastoke a gasztronómiájáról is híres, a tradicionális ételeket a mai napig eredeti recept alapján készítik. A rastokei kenyér titkos receptjét az asszonyok évekig őrizgették és adták tovább családjaikban. Bár a jugoszláv Winnetou-filmeket jórészt a Plitvicei Nemzeti Parkban forgatták, az indián falu és kocsma helyszíne is Rastoke városában volt.
(Források: touropia.com, getbybus.com, horvatorszaginfo.hu, hetedhetorszag.hu)

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.