Ezt a videót küldte az űrszonda, mely először járt a napkoronában

űrszonda
PUBLIKÁLÁS: 2021. december 19. 07:03

A NASA Parker Solar Probe volt az első űrszonda, amely „megérintette a Napot". Az apró űreszköz még áprilisban jutott át a csillag légkörének felső rétegén, vagyis a napkoronán, hogy fontos információkat közvetítsem erről a környezetről. Most megjelentek a felvételek is, melyeket az űrszonda a nap légkörében készített.

A szondától kapott adatok segíthetnek a napszél eredetének megértésében, valamit abban, hogyan hevülnek fel és lökődnek ki a részecskék az űrbe. Mivel a Napnak nincs szilárd felszíne, az események a koronában zajlanak.

A napszél töltött részecskék plazmaáramából és mágneses térből áll, melyek a felső atmoszférából lökődnek ki.

Létezik egy olyan pont, ahol a gravitáció és a mágneses tér már nem tartja vissza a kilövellt részecskéket, így azok elhagyják a Nap környezetét - a tudósok eddig nem tudták pontosan megmérni, hol van ez a pont, most azonban kiderült, hogy ez a nap felszínétől körülbelül 13 millió kilométerre található - olvasható a space.com oldalán.

Mindez azért is fontos, mert a napkitörések hatással vannak a földi életre is. A Parker egyre közelebb kerül a Naphoz, és egyre mélyebbre merül a koronába, egészen a 2025-ös utolsó köréig - írja az MTI.

A címlapképen a Parker Solra Probe űrszonda látható, forrás: NASA/Johns Hopkins APL/Steve Gribben/commons.wikimedia.org

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.