Művészkolóniával és kúravárosokkal is gyarapodott a német világörökség

UNESCO
PUBLIKÁLÁS: 2021. szeptember 01. 12:29

Németország eddig is jelentős kulturális úticélnak számított Európában, most pedig újabb UNESCO világörökségi helyszínekkel gazdagodott. Megkapta a címet a Mathildenhöhe Darmstadt művészkolónia, emellett olyan kúravárosok is felkerültek a listára, mint Baden-Baden, Bad Ems és Bad Kissingen további nyolc helyszínnel együtt, mint „Nagy európai fürdők". Ezen felül az úgynevezett SchUM-helyszínek, Mainz, Worms és Speyer, melyek az európai zsidóság bölcsőjének számítanak, és a Római Birodalom határainak keretén belül az Alsó-germán Limes és a Duna-Limes déli szakasza is a világörökségek közé került. Az újonnan felvett helyszínekkel immár 51 természeti és kulturális világörökség rendelkezik Németországban az UNESCO-világörökség jelzővel.

A Mathildenhöhe Darmstadt művészkolónia

A Mathildenhöhe művészkolóniát 1899-ben az akkori nagyherceg, Ernst Ludwig alapította, és a századfordulótól egészen az Első Világháború kezdetéig az európai modern művészet és építészet egyik legjelentősebb központja volt. A fiatal építészek és műalkotók ezen a kísérletezőtéren megvalósíthatták ötleteiket és ezáltal hidat alkottak a jugendstil és a Neue Sachlichkeit, azaz az Új tárgyilagosság irányzatai között, amely végül a Bauhaus-mozgalom fontos alapjaként szolgált.

A Mathildenhöhe az Orosz kápolnával és az Esküvői toronnyal Forrás: Francesco Carovillano/GNTB

Az együtteshez tartozik a Joseph Maria Olbrich építész által tervezett Hochzeitsturm (Esküvői torony), mely ma Darmstadt városának jelképe és kiváló kilátópont a teljes Rajna-Majna-síkságra, és a Központi Műteremház, amelyben állandó tárlatként a művészkolónia egykori 23 tagjának műveit láthatjuk. Kiemelkedő látványosság az óriási platánligettel és számos szoborral rendelkező parkban az Orosz kápolna és a Liliommedence. A környező lakónegyedben a művészek villái szépen mutatják a 20. század elejének változásra vágyó hangulatát.

Európa jelentős kúravárosai

A gyógyforrások körül kialakult kúravárosok Európában nem csupán orvosi helyszínekként fontosak, hanem sokkal nagyobb jelentőséggel rendelkeznek: a fürdőkultúra 1700 és az 1930-as évek között élte virágkorát. Egykoron olyan városépítészeti együttesek jöttek létre, amelyek megalkották a pihenés, a kultúra és a társasági élet építészeti kereteit. Hét európai ország tizenegy helyszíne képezi az Európa jelentős kúravárosai nemzetek közötti projektet, amely most része lett az UNESCO-világörökségeknek. A németországi helyszínek Baden-Baden, Bad Ems és Bad Kissingen mellett a cím részesei Spa, Vichy, Bath, Baden bei Wien, Montecatini, illetve a cseh Františkovy Lázně, Karlovy Vary és Mariánské Lázně is.

Panoráma Bad Ems-re és a szintén a világörökség részét képező Lahnra Forrás: Günther Bayerl/lookphotos/GNTB/

SchUM-helyszínek Mainz, Speyer és Worms

Az úgynevezett SchUM-városok Mainz, Worms és Speyer szövetsége – a név a városok héber kezdőbetűiből alakult ki – az európai zsidóság bölcsőjének számít. A SchUM-helyszínek része, amelyek most a világörökségi címmel gazdagodtak, a Speyeri Judenhof, a Wormsi Zsinagóganegyed, illetve Worms és Mainz régi zsidó temetői is. Ezen helyszínek történelme visszatükrözi az évszázadok zsidó életét – a keresztény közösségekkel való békés együttéléstől, az üldözöttség, a rombolás és a népirtás időszakán át egészen a hit és a hagyományok mai megéléséig a zsidó közösségekben.
Mainz, Speyer és Worms központi fekvésük a Rajna-Majna-vidék és a Rajna-Neckar-vidék között, valamint sokrétű kultúrturisztikai kínálatuknak köszönhetően ma nagy népszerűségnek örvendenek mint Rajna-menti kulturális úticélok.

Speyer Forrás: Sergey Dzyuba/shutterstock.com

Az alsó-germán Limes

A világörökség-sorozat „A Római Birodalom határai" keretén belül az alsó-germán Limes szintén világörökség lett. Az antik határerődítmény 400 kilométeres része a Rajna mentén fut a Rajna-vidék–Pfalzban található Rheinbrohltól Észak-Rajna–Vesztfálián át egészen Katwijkig a holland tengerparton. A római provincia és a szabad Germánia közötti természetes határvonalat a folyó képezte. A római élet 44 helységben, várban, légiós táborban és templomlétesítményben folyt – ezek olyan mai nagyvárosok gyökereit alkotják mint Köln és Bonn. Míg az antik korból származó maradványok nagy része ma jól védetten a föld alatt található, addig számos helyszínen múzeumokban és kiállításokon tekinthető meg az ásatások eredménye.

Felújított őrtorony a Rajna mentén Forrás: Jens Teichmann/shutterstock.com

Duna-Limes (déli szakasz)

A kereken 600 kilométer hosszú Limes-szakasz a Duna folyását követve a mai bajorországi Bad Göggingtől Ausztrián át egészen Szlovákiáig terjed. Az általános hittel ellentétben, mely szerint a Limes egy leküzdhetetlen fal, a határvonal egy katonai erődítményrendszerekből és civil épületekből álló hálózat volt, amely lehetővé tette a kontrollált határforgalmat. Ezáltal a Limes nagyban hozzájárul a kultúrtáj kialakulásához. Az egykori létesítmény részei mind a mai napig láthatóak és óvatos módon a turizmus részévé válhatnak – mint például a document niedermünster ásatási helyszín vagy a Porta Praetoria Regensburgban.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.