Bizarr történelem: az első olimpiák furcsaságai, amelyeken ma már csodálkozunk

aktívnyár
PUBLIKÁLÁS: 2021. augusztus 02. 13:42
Az ókori olimpiai hagyományok újraélesztésére a XIX. század végén több kísérlet is történt, mielőtt az ötkarikás játékok elnyerték mai formájukat. Az első versenyeken persze még nyoma sem volt annak a profizmusnak, amit mára megszokhattunk, de annál nagyobb volt a lelkesedés. Az alábbiakban egy kisebb szeletét mutatjuk be az olimpiák történetének a palicsi olimpiától kezdve az első két, akkor még "zűrzavarosnak" ítélt modernkori játékokig.

Az 1880-as évek elején már volt "olimpia": igaz, kicsit másképp

Kevesen tudják, de évekkel a "hivatalos" újkori olimpiák előtt már létezett "olimpia", amelynek ráadásul magyar vonatkozása is volt. Igen, a palicsi olimpiáról van szó, amely a szabadkai Vermes Lajos – és öccse, Vermes Nándor, valamint édesapjuk, Vermes Ferdinánd – nevéhez fűződik. Vermes Lajos, az ötlet gazdája orvosi tanulmányokat végzett, majd tornászként tűnt fel, később az első magyar kerékpárosok egyike volt, és a sportfotózás egy jelentős alakjává vált. Minden sporthoz konyított egy kicsit, és volt egy víziója, amelynek elérésében jómódú családja lelkesen támogatta: szerette volna, hogy klasszikus ókori számokban, igazi olimpiai szellemben mérkőzhessenek meg egymással a különböző nemzetek fiai.

A Szabadka-Palics között közlekedő villamos-vasút 1910-ben Forrás: Fortepan / Magyar Bálint

Családi segítséggel 1880-ban, mindössze 20 évesen szervezte meg azt a játéksorozatot, amelyet ő még "nyári játékoknak" nevezett, később azonban "Palicsi Olimpiai Játékok" néven vált ismertté, és egészen 1914-ig – akkor már párhuzamosan az első olimpiákkal – rendszeresen sor is került rá.

Palics akkoriban Észak-Bácska népszerű üdülőhelye volt, igen kedvező fekvéssel és természeti adottságokkal. A klasszikus ókori számok idővel gyaloglással, kerékpározással, birkózással, vívással, teniszezéssel és más sportágakkal bővültek, és egyre több ország résztvevői mérték össze erejüket. Az 1910-es évek elején már több mint száz ország delegáltjai vettek részt a versenyeken.

A hajdani palicsi versenyzők szállása napjainkban Forrás: Travelo

A Vermes-család igazi olimpiai falut is épített Bagolyvár néven, 1882-ben pedig olyan vonzó tömegsport-eseményük is volt Go as you please néven, amelynek keretében bárki futva megtehette a Szabadka és Palics közötti 8 km-es távot, oda-vissza. A győztesek ókori mintára igazi koszorút kaptak, amely a vidékre jellemző akácfából készült, és nagyszabású ünnepségek is voltak, amelyeken mindenféle látványos produkcióra is sor került.

Vermes Lajos lelkesedése később sem csökkent: 1891-ben kerékpáros pályát építtetett lelátóval, ami nemcsak Magyarországon volt egyedülálló kuriózum, de akkoriban még Európában is csak két ilyen létesítményt állt. A palicsi olimpiák lázát idővel elnyomta a valódi olimpiák körüli lelkesedés, de a sportrajongók máig fejet hajtanak Vermes kezdeményezése előtt.

1896. Athén: önjelölt sportolók, amatőr győzelmek, és küzdelem az elemekkel a 13 fokos tengerben

Pierre de Coubertin bárónak volt egy álma: a végletekig hitt a test, a lélek és a szellem egységében, és meggyőződése volt, hogy ha a nemzetek közötti összefogást és békét erősíti, akkor az ókori olimpiák szelleme újraéledhet. A világjárt, történészként és pedagógusként is aktív báró szorgalmazta a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) megalapítását is 1894-ben, ahol aztán – az ókori olimpiák előtt tisztelegve – Athént jelölték meg rendezőként. Coubertin 1896 és 1925 között elnöke is maradt a NOB-nak, az első olimpiák nagyrészt az ő vízióját tükrözik.

Az 1896-os nyári olimpia nyitóceremóniája Forrás: Közkincs / commons.wikimedia.org

Persze Coubertin hiába álmodott nagyot, kezdetben minimális volt az érdeklődés az újraélesztett olimpiai játékok iránt: mindössze 14 ország fiai mérkőztek meg egymással Athénban. Az amerikaiak például nem is bíbelődtek csapatállítással, a versenyzők saját magukat jelölték a játékokra és önköltségen utaztak a görög fővárosba.

De olyan is akadt, aki egyszerűen csak azt használta ki, hogy már amúgy is ott volt: jó példa erre John Pius Boland, egy ír férfi esete, aki egyszerűen csak egy barátjához utazott látogatóba Görögországba, de végül – mivel szeretett teniszezni – regisztrálták a játékokra, és így ő lett a világ első számú olimpiai teniszbajnoka.

Hajós Alfréd, az első magyar olimpiai bajnok, akit magyar delfinnek becéztek Forrás: Közkincs / commons.wikimedia.org

Az úszás is hasonló fapados keretek között zajlott: szabályos versenymedence helyett a nyílt tengeren küzdöttek meg egymással – és persze a hullámokkal – a versenyzők, ahová egy ingatag fahajó vitte ki őket. A zárttéri medencék kényelméhez szokott amerikai úszó, Gardner Williams 100 méteren indult volna, de rajt után azonnal ki is mászott a vízből, miután túl hidegnek találta az áprilisi tengert.

A magyar bajnok, Hajós Alfréd pedig a korabeli hírek szerint kacsazsírral kente be a testét, hogy ne fázzon a 13 fokos vízben. "Az életben maradás vágya elnyomta bennem a győzelem vágyát" – mondta később az első magyar olimpikon, aki aztán labdarúgóként is komoly babérokra tett szert. Érdekesség, hogy Hajós egyébként dacára annak, hogy megnyerte a versenyt, nem arany, hanem ezüstérmet kapott: akkoriban ugyanis a győztesnek ezüst, a második helyezettnek bronz járt, a harmadikként befutók pedig csak egy meleg kézszorítást kaptak.

A görögök – akik akkoriban még ragaszkodtak volna ahhoz, hogy minden negyedik évben náluk rendezzék meg az olimpiát – olyan büszkék voltak a tengerészeikre, hogy az 1896-os ötkarikás játékokon külön úszóversenyt is rendeztek számukra. Végül csak három tengerész mert nevezni, 100 méteres gyorsúszásban a 16 éves Janisz Malokonisz nyert 2:20:04-es eredménnyel, ami csaknem egy perccel rosszabb, mint a "profi" 100 méteres verseny győztesének teljesítménye volt ugyanabban az évben.

Érdekesség, hogy a jelenlegi világrekord 100 méteres gyorsúszásban a francia Amaury Leveaux nevéhez fűződik, aki 0:44:94 alatt teljesítette a távot 2008-ban– persze az igazsághoz hozzátartozik, hogy szabályos versenymedencében úszott, és nem a nyílt tengeren.

1900. Párizs: eddig sikerült távol tartani a nőket, és a galamblövészetnek is leáldozott

Négy évvel az első modernkori olimpia után huszonnégy ország 997 sportolója mérkőzött meg egymással a párizsi olimpián, ami már eleve hosszúra nyúlt: május 14. és október 28. között tartották, rengeteg halasztással, törölt játékkal és időjárás miatt törölt időponttal, ami miatt sokan a "zűrzavarok olimpiájának" becézték az eseményt akkoriban.

Meglehetősen bizarr és kegyetlen sportágnak számított a galamblövészet, amelyet Ozzy Osbourne biztosan élvezett volna, de már akkor is több civil szervezet felszólalt ellene, mai szemmel pedig már teljességgel elfogadhatatlan. "Az élő galambok szándékos pusztítása igen kellemetlen látvány volt. A megcsonkított madarak a földön vonaglottak, vér és tollak kavarogtak a levegőben, és a napernyős nők sírtak a közelben felállított székekben" – idézi Andrew Stunk sporttörténész 1988-as cikkében a párizsi olimpia egyik korabeli kritikáját.

Oscar Swahn, svéd aranyérmes olimpikon, sportlövő – Először és utoljára volt élő galamblövészet az olimpián, ami akkoriban kedvelt sportnak számított Forrás: Public domain / Közkincs / commons.wikimedia.org

Később aztán a jelenség olyan masszív felháborodást váltott ki, hogy soha egyetlen állat életét sem áldozták fel többé a modern olimpiák sorában. Bizarr és kissé erőszakos sportágak azért persze bőven maradtak, ilyen volt például a gyorstüzelés, de az 1900-as ötkarikás játékok lassú, vontatott hangulatát felkavaró galamb-jelenetek egészen biztosan hozzájárultak az élsport állatbarátabbá válásához.

Bár ez volt a második olimpia, ezen vehettek részt először nők is. Nagy dolog volt ez akkoriban, hiszen sokan – köztük maga az alapító, Pierre de Coubertin báró is – illetlennek tartották a női sportot, és az is kérdéses volt, a nők nem tesznek-e így túl nagy ismertségre, befolyásra és vagyonra apáik és férjeik kárára. Nem csoda, hogy csak azokból az országokból érkeztek nők, ahol a női egyenjogúság ügye már teret nyert magának: összesen 22 nő küzdött meg egymással öt sportágban.

A svájci Hélène de Pourtalès tengerész lett az első nőnemű olimpiai bajnok, míg a brit Charlotte Cooper teniszben győzedelmeskedett, az amerikai Margaret Abbott pedig golfban. Ezek a többség által decensnek tartott sportágak voltak – csakúgy, mint a lovaglás és a krokett (croquet) –, arra azonban még éveket kellett várni, hogy a kötelező hosszú szoknya nélkül, illetve kontaktsportban is megmérettessenek a nők.

Érdekesség, hogy 1991 óta kötelező minden új olimpiai sportágban női versenyágat is indítani, és a 2020-as tokiói olimpián már az összes résztvevő 49 százaléka nő – olyasmi ez, amit az alapító atyák aligha tudtak volna elképzelni a XX. század hajnalán.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.