München az a város, ahol egy retro trabant birtokosa ugyanolyan büszke, mint egy high tech autó gazdája; ahol a trendi művészeti és divatirányzatok jól megférnek a kantáros lederhose vagy a kézzel hímzett dirndli mellett; és ahol egy gyönyörű angolpark csatornájának hullámain szabadon gyakorolhatnak a nagyvárosi szörfösök. Münchenben nem kell Európa-bajnokságnak lennie ahhoz, hogy tízezres fordulatszámon pörögjön, és persze jól áll neki a negyeddöntős szurkolói forgatag is.
A helyieknek van egy szavuk arra, ami München városát leginkább jellemzi: gemütlichkeit, ami magyarul nagyjából annyit tesz, hogy kényelmesség, de sokkal többet takar annál. Talán úgy lehet a legjobban megfogalmazni, hogy a barátságosság, a jólét és a lazaság keveréke, ami kihat a müncheni élet minden területére. Persze ez leginkább a naplemente fényeiben fürdő sörkertekben és a müncheni angolpark padjain üldögélve érhető tetten. De megbújik a város híres és különleges sörházainak falai között, a főtér, vagyis a Marienplatz árkádjai alatt, a világ leghíresebb sörcsarnoka, a Hofbräuhaus asztalai mentén és a nimfák kastélyában is.
Bár a járványhelyzet miatt Münchenben is számos előre tervezett fesztivál elmarad, a kihagyhatatlan látnivalók és a város rejtett kincsei bármikor felfedezhetők, és azért egy-két programot is sikerül megvalósítani még idén az Európa-bajnokság szurkolói zónáin kívül. Ezeket igyekeztünk most összegyűjteni.
A sort a kötelező látnivalókkal kezdjük. A Marienplatz már 1158 óta, vagyis a város alapításától kezdve München központja, szíve-lelke, télen itt tartják a híres karácsonyi vásárt is. A tér északi oldalát a díszes, neogótikus városháza foglalja el, mely München egyik leghíresebb épülete. Minden látogató igyekszik úgy időzíteni a programját, hogy láthassa a Neues Rathaus tornyának több mint száz éve változatlan órajátékát, mely naponta háromszor: délben, egy órakor, majd délután ötkor indul el.
A harminc mozgó figura egy lovagi torna történetét mondja el. Érdekessége, hogy mivel egy 1908-as szerkezetről beszélünk, még nem volt minden eleme automatizálható vagy óraművel mozgatható. Ezért a lovagi tornákon a lóról kiütött lovas alakját még ma is kézzel kell valakinek visszarakni a helyére a toronyban, mielőtt a következő órajáték elindul. A nyolcvanöt méter magas toronyból remek kilátás nyílik a főtérre, München tornyaira és háztetőire, de igazán jó időben akár az Alpok távoli hegycsúcsaira is.
A városháza aljában található Ratskeller étterem 1867 óta üzemel. A hatalmas, száz méter hosszú városháza alatt végigfutó, tradicionális bajor ételeket kínáló étterem csarnokain érdemes akkor is végigsétálni, ha épp nem ott ebédelünk. Látványosak a falra festett képeik, és egyedi a hely hangulata is. Az étterem weboldala szerint már újra várják a vendégeket hétfőtől szombatig, 11 órától 23 óráig.
A Marienplatz után pedig fedezzük fel a Mariahilfplatz-ot is, mely a város szabadtéri csemegeboltjának is mondható. Minden szombaton itt tartják a hétvégi piaci napot reggel 7-től 13 óráig. A standokon találunk hegyi sajtokat, fűszerpárlatokat, likőröket, húsokat és zöldségeket, vagyis mindent, ami egy heti bevásárlásnál szükséges lehet. A szerdai gazdapiacon, ami szintén 7-től 13-ig várja a vásárlókat, a kistermelők portékái árasztják el a területet. De ami még fontosabb, hogy egy évben háromszor itt rendezik meg az Auer Dult elnevezésű müncheni népi fesztivált és vásárt.
Itt aztán van minden, ami szem-szájnak ingere: vattacukor és karamellás alma, mézes mandula és sült kolbász. A gyerekeknek ringlispíl és kisvonat, sőt 2019-ig még egy ősöreg óriáskerék is emelte a piac fényét, amit utána már nem lehetett tovább használni. A felnőttek és a lomis piacok szerelmesei pedig méteres standokon és régi boltocskákban guberálhatnak a legszebb régiségek és kacatok között, a kerámiafiguráktól kezdve a tésztatartó dobozokon és csigasütő serpenyőkön át a régi német képeslapokig. A következő ilyen eseményt július 7. és augusztus 1. között szervezik.
Szintén látni kell a már említett müncheni angolkertet (Englischer Garten), mely a város legnagyobb zöldfelülete, és az Isar folyó mellett nyúlik el a parton. Találunk itt helyes ázsiai pavilonokat, bejárhatunk pallókon egy sétaútvonalat, vízibiciklizhetünk, etethetünk kacsákat, vagy csak leheveredhetünk a fűbe pihenni. Akár még ruhátlanul is, mivel a parknak van egy külön nudista pihenőrésze.
De ami még érdekesebb, hogy Hawaii és Kalifornia hullámai helyett akár itt is szörfdeszkára pattanhatunk. Bár az Eisbach-csatorna vízszintjét 2020 márciusában, a járvány terjedése miatt a város lecsökkentette, és a helyszínt is lezárta, 2021. május 17-én ismét elindulhatott a szörfszezon. A megfelelő távolság betartásával ismét sorba állhatnak a szörfösök, és kipróbálhatják, mennyi ideig bírják a csatorna hullámain.
Persze, ha nincs benne gyakorlatunk, ne itt kezdjük el a tanulást, de megállni bámészkodni attól még lehet. De van egy másik hely is a városban, ami szörfözésre alkalmas. A Floßlände nevű csatornánál már jóval az Eisbach felfedezése elött is szörföztek, méghozzá az 1970-es évektől kezdve.
Ha pedig nagy a hőség, akkor a múzeum a legjobb menekülési terv, és így legalább kultúrálódhatunk is. Münchenben egy olyan intézménybe is bejuthatunk, mely Európa legnagyobb művészeti múzeuma címet viseli, ez pedig a Residenz. Az óriási reneszánsz épületkomplexum három nagy épületegyüttese tíz belső udvart fog körbe, és százharminc terme van, amelyek egy része kiállítóteremként működik, többet pedig rendezvényhelyszínként adnak bérbe.
Két termét a bajor kormány használja reprezentatív célokra, például az újévi báljukat is itt tartják minden évben. A Bajor Állami Színház pedig három színpadot is üzemeltet a palotában. A Kincstárban (Schatzkammer) a bajor uralkodók legértékesebb tárgyait állítják ki. Az ezerkétszáz darabból álló uralkodói kincstári gyűjtemény között ott vannak a bajor koronázási ékszerek is.
Amint a hely weboldalán írják, a múzeum jelenleg nyitva tart, de bizonyos termei, így a Kincstár egyelőre még nem látogathatók. Előre bejelentkezni nem szükséges, de megnövekedett várakozási időre számítani kell a kasszáknál és a beengedésnél.
Ha kicsit kiszakadnának a belvárosból, akkor felkereshetik a München belvárosától nem messze található Nymphenburgot, vagyis a nimfák kastélyát, mely egy reneszánsz-barokk épületegyüttes. A kastélyhoz tartozik egy 230 hektáros park is, melynek az volt a különlegessége, hogy a közeli folyócska vizét egy csatornarendszeren keresztül átvezették a parkon. Ennek a megoldásnak köszönhetően, a barokk park idővel egy medencékkel, vízesésekkel, műromokkal, kápolnákkal, fürdő és pihenő „várakkal" díszített tájparkká alakult.
A kastély belső elrendezése barokk stílusú, jelenleg egy klasszikus kastélymúzeumot járhatunk végig a folyosóin. A kastély és a parkvárak április 1-től október közepéig 9-től 18 óráig tartanak nyitva, október közepétől március 31-ig pedig 10 és 16 óra között. A kastélypark a főkapun keresztül áprilistól októberig 6 és 20 óra között látogatható, májustól szeptemberig pedig 6 és 21:30 között – olvasható a hely weboldalán.
München 2005 májusában átadott gigászi stadionja hetvenezer néző befogadására alkalmas, és olyan hatalmas, hogy tiszta estéken, ha ki van világítva, még Ausztriából is látni lehet. Egyébként a város északi csücskében helyezkedik el, körülbelül 10 kilométerre a központtól, metróval kifejezetten könnyen megközelíthető. Az Allianz Arena a Bayern München és a német nemzeti válogatott otthona.
A 2020-as labdarúgó-Eb alatt négy meccset rendeznek itt, ebből három csoportmérkőzés, egy pedig negyeddöntő, amire ma este, július 2-án kerül sor 21 órától. A torna 46. mérkőzésén Belgium és Olaszország válogatottja csap össze.
Egy helyen minden, ami foci-Eb!
Szeretne naprakész lenni, tudni mindenről, ami a mérkőzésekkel kapcsolatos? Szívesen olvasna extra érdekességeket kedvenc játékosairól, csapatairól? Akkor kattintson az Origo Foci Eb oldalára, hogy ne maradjon le semmiről.