Az utóbbi két évben június közepén indult el a Tiszán és néhány mellékfolyóján a kérészek látványos násztánca. Ezek a rovarok a legtöbb korábbi élőhelyükről már kipusztultak, a kérész (Palingenia longicauda) és a tiszavirágzás 2020-ban bekerült a hungarikumok közé. A rovarok ebben a formában csak néhány óráig élnek, de előtte három évig nevelkednek a víz alatt. Idén azonban a hűvös, csapadékos tavasz miatt várhatóan a tiszavirágzás is csúszik - mondta el Tokody Béla, a Magyar Madártani Egyesület Csongrád megyei titkára a delmagyar.hu-nak.
Pontosan megmondani nem lehet, mikor indulnak meg a kérészek, ez vízállás és időjárás függvénye. A hűvös és csapadékos időjárás következtében a növények fejlődése kéthetes késésben van, és ugyanekkora csúszást figyeltek meg a hosszú távú vonuló madarak, így például a szalakóták fiókanevelésében is. Ha tartósan megmarad a meleg idő, és tovább apad a Tisza, a jövő hét második felében már érdemes lesz figyelni a folyót. Tokody Béla elmondta, egy-egy korai példány már most is előbújhat, de még az előrajzás sem indult meg a Bodrogon – ez szokta jelezni a tiszavirágzás kezdetét.
A rajzás legalább 10 napig tart és általában szakaszokra osztható. Előrajzás alkalmával csak százával repülnek az állatok. A leglátványosabb főrajzás során milliónyian repülnek a víz felett. Az utórajzáskor csak néhány tucatnyi állattal találkozhatunk. A rajzás a késő délutáni, esti órákban, kb. 18-21 h között zajlik - derül ki a Hortobágyi Nemzeti Park honlapjáról.
2007-ben június 7-én kezdődött el az elővirágzás és 10-ére már be is fejeződött, de csapadékosabb években, amikor nagyobb a vízállás ( és hidegebb a víz), akár július első napjaiban is megtörténhet. Előfordult már olyan is, hogy a kedvezőtlen viszonyok miatt a virágzás elmaradt (2010). Érdekes, hogy a tiszavirágzásnak területi dinamikája is van, mert a virágzás a Tisza déli szakaszairól indul és halad a folyásiránnyal szemben a folyón felfelé. Nem mindenütt egyforma az intenzitása, vannak gyérebb és gazdagabb területek. Ez leginkább a meder állapotával függ össze. A Tiszán kívül örvendetes, hogy a Kőrösökön és a Berettyón is gazdag virágzást tapasztaltak az utóbbi években. Sőt, talán az emberi tevékenységnek köszönhetően pár éve a Rábán is láttak ebből a kérészfajból repülő egyedeket - derül ki a tiszaviragzas.hu oldalról.
Mint a Transindex.ro portálról kiderül, a Duna-deltában is tanúi lehetünk a tiszavirágzásnak, mely mintegy három napja meg is kezdőtött. A Duna-delta Egyesület egy videót is megosztott a közösségi oldalán az idei tiszavirágzásról, és egy érdekes legendáról is ír a fajjal kapcsolatban. Eszerint a tiszavirágok a korán, még házasodás előtt elhunyt fiatalok lelkei, akiknek megadatik, hogy egyszer egy évben leszálljanak a földre ebben a formában és megismerjék a szerelmet.
Szintén készüknek a rajzásra Magyarkanizsán, mint a helyi önkormányzat közleményben hírül adta, így ezt az eseményt is útba ejtheti, aki kiruccanást tervez a határ túloldalára. Miután már minden szerb határátkelő nyitva, és déli szomszédunk a magyar védettségi igazolványokat is elfogadja, a helyzet kedvező az utazáshoz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.