Kiderült, mi okozta a rejtélyes csimpánzpusztulásokat

Sierra Leone
PUBLIKÁLÁS: 2021. február 06. 17:32

2005-ben rejtélyes betegség ütötte fel a fejét a Sierra Leone-i Tacugama Csimpánzrezervátumban. Míg egyes majmok emésztési rendellenességekkel küzdöttek, másoknál görcsroham és koordinációs nehézségek jelentkeztek, de olyan is volt, aki egyszerre mutatta az összes tünetet. A majmok először úgy tűnt, felépülnek a betegségből, hónapokkal később azonban elpusztultak. Most, több mint egy évtizeddel később derült ki, hogy a majompusztulásért a Sarcina nemzetség egy új baktériumfaja a felelős - derül ki a smithsonianmag.com cikkéből.

Csimpánzok a Tacugama rezervátumban Forrás: Jeremy Weate/commons.wikimedia.org

A rezervátum biológusai és állatorvosai már korábban megállapították, hogy a betegség az emberekre nem fertőző, a csimpánzokban viszont neurológiai és gyomor-bélrendszeri panaszokat okoz. Az áttörés 2018-ban következett be, amikor Leah Owens, a Wisconsin-Madison Egyetem állatorvos-tudományi doktorjelöltje egy nem szokványos kinézetű baktériumot talált egy fertőzött csimpánz agyszövetében.

Genetikai szekvenálás segítségével megállapították, hogy valószínűleg ez a baktérium lehetett a felelős a betegségért, miután a fertőzött csimpánzok mintáinak 68 százalékában kimutatható volt. Owens agyszöveten tenyésztette ki a baktériumokat, és akkor azonosította a lóhere-szerű alakjáról ismert Sarcina nemzetség tagjaként, még ha ezek a baktériumok egy kicsit eltérőek is voltak a nemzetség többi tagjától.

A Sarcina nemzetség működését még nem teljesen értik, egyik változata, a S. ventriculi gasztrointesztinális tüneteket okozhat az emberekben, és műtéti beavatkozások után következhet be. Bár az új baktérium nagyon hasonlít a korábban ismert S. ventriculihoz, ez olyan géneket tartalmaz, amelyek miatt annál halálosabb. Az újonnan felfedezett baktériumot a S. troglodytae kategóriájába sorolták, a betegségetet pedig „epizootikus neurológiai és gasztroenterikus szindrómának vagy ENGS-nek nevezték el.

A kutatók azonban továbbra sem értik, miért is bukkant fel a betegség, mely márciusban, a száraz évszakban tetőzött. Ekkor a csimpánzok több ételt kapnak, és a tudósok arra gyanakszanak, hogy talán a majmok biológiájában vagy a szentély környezetében lehetett valami, ami elterjesztette a betegséget.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.