Kiderült, mi okozta a botswanai elefántok rejtélyes pusztulását

alga
PUBLIKÁLÁS: 2020. szeptember 21. 16:37

Korábban már beszámoltunk arról, hogy tömegesen pusztultak el elefántok Botswanában, de a kutatók sokáig nem tudták, mi az oka a szomorú jelenségnek. Mostanra kiderült, hogy az elefántok halálát a cianobaktériumok által termelt toxinok okozták, azonban az továbbra sem világos, hogy miért csak ezeket az állatokat, és miért csak ezen a területen érintette az intenzív algavirágzás következménye - adja hírül a Guardian.

Májusi légifelvétel az egyik elhullott elefántról Forrás: AFP/-

Az elefántoknak mintegy 70%-a elalgásodott vizes gödrök közelében pusztult el, de a toxinokat első körben kizárták a lehetséges okok köréből, mert egy ló kivételével egyetlen más faj egyedei sem haltak meg. A kutatók úgy vélik, az elefántok különösen érzékenyek lehetnek a toxinokra, miután annyi időt töltenek fürdőzéssel és sokat is isznak.

Botswana mellett Zimbabwét is érintette az elefántpusztulás, augusztusban több mint 20 elhullott állatot találtak a Hwange Nemzeti Park és a Victoria-vízesés között. A kutatók szerint az esetek összefügghetnek, bár van, aki szerint ezt nem a cianobaktérium, hanem egy pasteurella nevű baktériumtörzs okozhatta, amely 2015-ben 200 000 tatárantilopot ölt meg Kazahsztánban.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.