Titokzatos rádiójel forrását találták meg a Tejúton

Tejút
PUBLIKÁLÁS: 2020. november 05. 12:13

Egy nemrég megjelent tanulmány szerint nemzetközi kutatócsoport detektálta annak a néhány ezredmásodpercig tartó, rendkívül intenzív rádióhullám-villanásnak a forrását, amelyet még áprilisban észleltek rádióteleszkópok az amerikai kontinensen - adja hírül a nationalgeographic.com.

A kanadai CHIME teleszkóp Forrás: Mateus A. Fandiño/commons.wikimedia.org

Először április 27-én két NASA űrtávcső vette a Tejútról érkező röntgen- és gammasugár-sorozatot SGR 1935 + 2154 néven, másnap pedig újabb rádióteleszkópok - köztük a kanadai CHIME teleszkóp - észlelték a villanást ugyanabból a forrásból, melyről akkor még nem tudták megmondani, hogy mi lehet. A rádiójelek ugyan nagyon rövidek, de olyan intenzívek voltak, hogy a mobiltelefonok is érzékelhették azokat.

Mint kiderült, a sugárzás forrása egy egzotikus csillagtárgy, amelyet magnetárnak hívnak: ez nem más, mint egy fiatal, korábbi csillag felrobbanásával keletkezett neutroncsillag, amely rendkívül erős mágneses térrel rendelkezik.

A távcsövek már korábban is vettek fel ilyen hullámlökéseket, de mindig a galaxisunkon kívülről, a kutatók pedig évek óta spekulálnak azon, hogy mi okozhatja ezeket a jelenségeket. A lehetséges okok közül még az idegen technológiát sem zárták ki.

Ez az első olyan rádiójel-felvillanás, amelyet konkrét forrásra tudtak visszavezetni, és ez volt egyben a legenergikusabb rádióhullám-lökés is, amelyet valaha a galaxisunkban rögzítettek, noha ez még mindig gyengébbnek számít, mint a kívülről érkező rádió-kitörések.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.