Hamarosan eltűnhetnek a benzines autók az angol utakról

környezetvédelem
PUBLIKÁLÁS: 2020. november 18. 14:34

Nagy-Britannia 2030-tól betiltja az új benzines és dízelautók, valamint kisteherautók értékesítését, a korábban tervezett, és februárban bejelentett határidőnél öt évvel korábban. Az ország 2050-ig szeretné nullára csökkenteni a széndioxid-kibocsátását - adja hírül a reuters.com.

A londoni banknegyed Forrás: Kai Pilger/pixabay.com

Nagy-Britannia tavaly az első lett a G7-országok közül, amely törvénybe is foglalta ezt az említett célt, és amely tömeges változtatásokat vezet be a lakosok utazási, energiafelhasználási és étkezési szokásaiban. Ennek megfelelően 10 pontos tervet készítettek a várható intézkedésekről.

A terv 12 milliárd font kormányzati pénzt mozgósítana, és 2030-ig 250 000 magas végzettséget igénylő zöld munkahelyet hozna létre és támogatna. Mint a newscientist.com híréből kiderül, 1,3 milliárd fontot költenének az új autótöltők infrastruktúrájának kialakítására, és 582 millió font támogatást nyújtanának elektromos autók vásárlásához.

Az autógyártóknak azonban némi engedményt is adott a kormány, 2035-ig még nem tiltja be a plug-in hibrideket, amelyekkel néhány tíz kilométert lehet megtenni akkumulátorral, mielőtt hagyományos motorra kellene váltani. Kiderült ugyanakkor, hogy a valóságban ezek a járművek két és félszer több szén-dioxidot bocsátanak ki, mint laboratóriumi körülmények között.

Boris Johnson miniszterelnök támogatja az atomenergiát, de leállította a suffolki Sizewellbe tervezett új atomerőmű finanszírozását, amelyet egy francia állami cég, az EDF Energy építene. Ugyanakkor 525 millió fontot különítettek el a jelenlegieknél jóval kisebb méretű atomreaktorokhoz, amelyeknek megépítéséért a Rolls-Royce vezette konzorcium lobbizott.

Az ország jelentősen növelné az alacsony szén-dioxid-tartalmú hidrogének termelését, amely a nehézipar és más ágazatok dekarbonizálásának kulcsfontosságú eleme lenne. Célul tűzte ki, hogy 2030-ig 5 gigawattnyi elektrolizáló kapacitással rendelkezzen a hidrogén előállításához, összehasonlításképp: az EU-ban ez a cél 40GW). Születtek javaslatok egy 2025-re megvalósítható „hidrogénvárosról" is, amely otthonok tízezreit látná el a fűtéshez és főzéshez szükséges energiával.

Egy másik cél szerint 2028-ra évente 600 000 hőszivattyút telepítenének az otthonokba és középületekbe, 2040-ig pedig négyszeresére növelnék a tengeri szélerőművek kapacitását.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.