Már nem kell karanténba vonulniuk a Franciaországba utazóknak

zóna
PUBLIKÁLÁS: 2020. május 08. 16:19

A francia kormány csütörtökön jelentette be, hogy a határzár továbbra is érvényes lesz azután, hogy május 11-én elkezdik feloldani a szigorú kijárási korlátozásokat, ez azonban nem vonatkozik a schengeni övezetből érkezőkre, akiknek karanténba sem kell vonulniuk érkezésük után.

Franciaországban alig engednek a szigorításokból, és továbbra is súlyos pénzbüntetést kell fizetniük a szabályokat áthágóknak - illusztráció Forrás: Dimitris Vetsikas/Pixabay

A jelenleg érvényben lévő belépési korlátozásokat legalább június 15-ig meghosszabbítják, mondta Christophe Castaner belügyminiszter. Ugyanakkor megerősítették, hogy hétfőn az egész országban megkezdődhet az általános karantén fokozatos feloldása.

A belügyminiszter kiemelte, hogy tekintettel a járvány Európában megfigyelhető lefékeződésére és arra, hogy az uniós tagállamok párhuzamosan vezettek be egészségbiztonsági intézkedéseket, Franciaország nem ír elő kötelező karantént a más európai országokból érkező utazóknak.

A vírus terjedésének és a kórházak leterheltségének függvényében az országot két részre, vörös és zöld zónákra osztja a kormány.

A vörös zónába tartozó négy régióban, vagyis a párizsi agglomerációban, Elzász-Lotaringiában, az északkeleti és a középső országrészekben zárva maradnak a nyilvános helyek, beleértve a parkokat és a játszótereket is, és csak a legkisebbek kezdhetik meg az iskolába járást hétfőn, a 11-14 éveseknek egész májusban távoktatásban kell folytatniuk a tanulást.

A kevésbé veszélyeztetett zöld övezethez tartozó országrészben viszont ez utóbbi korosztályhoz tartozók is visszatérhetnek hétfőn az iskolapadokba. A középiskolák és a gimnáziumok országszerte zárva maradnak, csak május végén dönt arról a kormány, hogy ez a korosztály az idei tanévben – amely június végén ér véget – visszatérhet-e még az oktatási intézményekbe. A felsőoktatási intézmények viszont biztos, hogy csak szeptemberben nyithatnak meg.

Az egész országban kötelező lesz a tömegközlekedési járműveken a maszkviselés és a biztonsági távolságtartás, s a párizsi agglomerációban a csúcsforgalmi időkben csak azok használhatják a tömegközlekedést, akik munkába indulnak vagy onnan tartanak hazafele, illetve akiknek halaszthatatlan dolguk van, egyebek mellett orvoshoz, bíróságra vagy a gyerekükért mennek, és ezt igazolni tudják.

A rendőrség hétfőtől ugyanúgy ellenőrizni fogja az utasokat, mint ahogy a karantén idején az utcán közlekedőkkel megtette, és aki nem tudja igazolni, hogy miért szállt járműre, 135 eurós pénzbírságot kaphat.

Hétfőtől megkezdődik a franciák tömeges szűrése is: mindazokat ingyen tesztelik, akiknek tüneteik vannak, vagy fertőzöttekkel kerültek. A fertőzötteket arra kéri a kormány, hogy otthonaikban különüljenek el, de amennyiben ez nem oldható meg, ingyenesen hotelszobát biztosítanak számukra. Az állampolgárok egyéni felelősségében bíznak, a karantén betartását nem fogják hatóságilag ellenőrizni.

Egy közvéleménykutató-intézet szerdán közzétett felmérése szerint a franciák kétharmada támogatja és várja az általános karantén befejezését, ugyanakkor 60 százalékuk nem bízik abban, hogy a kormány stratégiája sikeres lesz a járvány kordában tartására.

Az egészségügyi minisztérium szerda esti összesítése szerint az országban 24 óra alatt még mindig 278 fővel nőtt a koronavírus-járvány halálos áldozatainak száma, és megközelítette a 26 ezret. A kórházakban viszont hetek óta fokozatosan csökken a betegszám, jelenleg 24 ezer fertőzöttet ápolnak. A súlyos betegek számának egyenletes csökkenését biztató jelnek tartják a szakemberek, a fertőzési ráta jelenleg 0,5, míg a kijárási korlátozások március 17-i meghirdetése előtt minden fertőzött legalább három másik embernek átadta a koronavírust – írja az MTI.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.