Észak nem volt mindig a térkép felső részén, európai felfedezők miatt lett így

észak
PUBLIKÁLÁS: 2019. október 14. 15:47
Annyira hozzászoktunk, hogy a térképek észak felé orientálódjanak, hogy gyakran elfelejtjük, ez egy egyezmény, de az "észak" és a "fenti" szavak nem szinonimák. Ez derül ki az El País egy cikkéből. "Nincs tisztán földrajzi oka, hogy az egyik irány jobb, mint a másik, vagy miért a modern nyugati térképek alapozták meg azt a feltevést, hogy északfelfele legyen" - írja Jeremy Brotton a Világtörténet 12 térképben című könyvében.

Brotton könyvében azt írja, ésszerűnek tűnik, hogy a navigációs térképek az iránytű használata miatt figyelembe veszik az észak-déli tengelyt, de rámutat arra is, hogy ugyanolyan könnyedén választhatták volna a déli irányt. Azért alakulhatott ez így ki, mert a modern korszak felfedezői és térképészei az északi féltekén Európából érkeztek.

Világtérkép San Severoból Forrás: Beatus of Liébana/Wikipedia

A középkori zsidó-keresztény térképekben és más térképeken is a 15. század végéig a Föld kelet felé mutatott, a napkelte irányába. Ázsia volt felül, balra alatta Európa, Afrika jobbra lent, mint a San Severo világtérképen is, amely a 11. századból származik. Tehát logikus is, elvégre az "orientáció" a "keletről" szóból ered. Ezzel szemben a babilón és kínai térképeken a Föld észak fele mutat, ahogyan azt Ptolomeo csillagász Krisztus után a második században javasolta. Kínában viszont az orientáció a császárral volt összefüggésben: az ország északi részén volt, és minden alattvalójának rá kellett néznie (még akkor is, ha ez szimbolikus volt).

Az iszlám országokból származó kartográfusok által készített térképek, mint például az Al-Idrisi (tizenkettedik század) térképe dél felé néztek. Az elképzelés az volt, hogy Mekkát jelölik ki tájékozódási pontként. Számos közösség azonban, amelyek a vallás elterjedésének első szakaszában, a hetedik és nyolcadik században fordultak az iszlám felé, északra élt Mekka városától.

Ennek ellenére nehéz szabadulni a megszokástól, hogy észak a bolygó „felső" része. Annyira hozzászoktunk ehhez a látomáshoz, hogy amikor az Apollo 17 fényképezte a Földet, a NASA elfordította a fényképet, mielőtt közzétette, így nem tűnt úgy, mint fejjel lefelé lenne. Ez az eredeti:

NASA Föld fotója eredetileg elfordítás előtt Forrás: worldsciencefestival.com
Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.