Függőkert és üveg huszártorony is lehet a Notre-Dame-on

Franciaország
PUBLIKÁLÁS: 2019. október 08. 16:39

Szabadon szárnyal a képzelet az újjáépítési tervekben a párizsi Notre-Dame székesegyházat sújtó tűzvész után félévvel. A gótikus művészet e remekművét - amelyet a 12. és a 14. század között építettek - a 19. században restaurálták Eugene Viollet-le-Duc építész tervei alapján, hogy kijavítsák a forradalom alatt okozott károkat.

Forrás: Wandrille de Préville/wikipedia.org

A székesegyházban 2019. április 15-én tűz ütött ki, amely elpusztította a huszártornyot és a gerendázatot, melynek újjáépítése kapcsán heves viták zajlanak a modernisták és az ortodoxok között. Előbbiek újító kézzel nyúlnának az új építményhez, függetlenítve magukat Viollet-le-Duc restaurálási munkáitól, az épületen hagyva a 21. század többé-kevésbé merész lenyomatát.

Az ortodoxok viszont azt követelik, hogy a 19. században helyreállított műemlék azonos mása épüljön fel. Ebben a táborban van maga a székesegyház főépítésze, Philippe Villeneuve, továbbá - ha hinni lehet a közvélemény-kutatásoknak - a franciák többsége is. A közösségi hálók azonban nyomban meg is teltek mémekkel, melyeken a Notre-Dame fénynyalábokkal, szélerőművel, tündérkastéllyal, pezsgőspalackkal vagy üvegpiramissal a tetőzetén látható.

A rekonstrukcióhoz először a meglévő adatokból kell tervet alkotniuk a szakembereknek, melyhez többek között rendelkezésükre állnak a székesegyház egyes részeiről készült háromdimenziós és lézerszkenneres felvételek, mint például azok, melyek az Assasin's Screed sorozat egyik epizódjához készültek. A több millió nyers adat azonban még nem elegendő a terv megrajzolásához. Az építészeknek ezek alapján egységes háromdimenziós modellt kell létrehozniuk, ami nem lesz egyszerű, mert az adatok hiányosak.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.