Cook kapitány hajójára bukkanhattak a kutatók

Cook kapitány
PUBLIKÁLÁS: 2018. szeptember 21. 13:55

A Rhode Island-i Newport kikötőjének egy szegletében lehet a hullámsírja James Cook angol hajóskapitány Endeavour nevű hajójának, amellyel kapcsolatban pénteken készülnek nagy bejelentésre a helyszínen immár évtizedek óta kutatásokat végző szakemberek - olvasható az MTI hírei között.

A Sydneyben működő Ausztrál Nemzeti Tengerészeti Múzeum (ANMM) és a víz alatti régészettel foglalkozó Rhode Island Marine Archaeology Project (RIMAP) szakemberei a newporti kikötőben fognak részletesen beszámolni az eredményeikről, valamint közzétenni egy távérzékelési eljárások segítségével készített képet a hajó feltételezett hullámsírjáról, amely szerintük a Newporthoz tartozó Goat Island partjainak közelében van.

A Mary Rose VIII. Henrik angol király flottájának egyik hadihajója, amely 1545-ben egy csatában elsüllyedt, majd 1967-ben megtalálták a roncsait. Ez a sikeresen kiemelt része a hajónak Forrás: Les Chatfield / Wikipedia

A múzeum egyik munkatársa, Shirani Aththas szerint a 250 éves Endeavour esetében nem olyan roncsra kell gondolni, mint, amilyen VIII. Henrik egykori zászlóshajója, a Mary Rose, amelyet egészben emeltek ki a vízből.

A roncsok kétséget kizáró azonosítására azonban csak a jövőre tervezett kiemelésüket követően lesz lehetőség. A faanyagok és szögek vizsgálata, valamint egyéb elemzések 18 hónapot vehetnek igénybe.
Kathy Abbass, az RIMAP alapítója és vezetője egy 1998-as levéltári kutatás során fedezte fel, hogy a nagyjából 32 méter hosszú Endeavour annak a 13 hajóból álló flottának a része volt, amelyet a britek elsüllyesztettek 1778-ban az amerikai függetlenségi háború idején, hogy eltorlaszolják a kikötőt. A hajót addigra Lord Sandwichre keresztelték át.

Az Endeavour másolata Sydney kikötőjében Forrás: Hpeterswald / Wikipedia

Cook 1766-ban megfigyelt egy napfogyatkozást, amelyről beszámolt a brit Királyi Természet-tudományos Társaságnak. A testület ennek nyomán bízta meg az első csendes-óceáni tudományos expedíció vezetésével. Kinevezték hadnaggyá és a 368 tonnás, Endeavour nevű hajót adták neki. Tahitiba kellett vinnie a társaság tudósait a Vénusz Nap előtti átvonulásának megfigyelésére, emellett a déli földrész kutatásában meg kellett előznie a franciákat és a spanyolokat. 1768-ban indult útnak. A napfogyatkozás 1769. június 3-án volt, ezután a feltételezett Terra Australis keresésére indult.

1770. április 19-én érte el Ausztráliát. A keleti partvonal mentén északra haladt, átkelt a Nagy-korallzátonyon, ahol hajója megsérült, és hetekig javították. A Korall-tengeren és a Torres-szoroson át hajózva 1771-ben ért haza.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.