Tudták, hogy a múlt század elején egy igazi amerikai világsztár szétturnézta Magyarországot? Ráadásul nem a mait, hanem a Trianon előtti Nagy-Magyarországot Aradtól Versecig. Mindenütt hatalmas tömeg fogadta a vadnyugat első igazi csillagát, Buffallo Billt és népes csapatát.
A történet mai ésszel szinte felfoghatatlan, pedig 1906-ban egy világsztár csapatával együtt körbejárta szinte az egész országot. Az akkori "megasztár" Buffalo Bill a Wild West Show többszáz fellépőjével, lovaival és öszvéreivel Budapesten kívül 25 vidéki városban lépett fel, egészen elképesztő sikert aratva. A cirkusz és a színház műfaja között mozgó előadások szereplőit és a díszleteket külön vasúti szerelvény szállította. A villámgyorsan felépített, hatalmas - akár 7500 nézőt befogadni képes! - sátorok nálunk is megteltek nézőkkel, akik vélhetően ekkor talákozhattak először a Vadnyugat hősének kikiáltott Buffalo Bill-el és népes csapatával.
A legendás bölényvadász-showman - polgári nevén William Frederick Cody - sírja egy Denver melletti hegycsúcson áll. Mellette egy múzeum, ahol a relikviák - köztük a magyarországi fellépés dokumentumai is! - megtekinthetők: nyergek, plakátok, csizmák, egykori színlapok, puskák, lasszók, és indián tolldíszek tucatjával. És ami ebben az egész történetben meglepő, hogy naponta még ma is százak zarándokolnak el az emlékhelyhez. A száz évvel ezelőtt elhunyt Bill emléke olyan erős, hogy koporsóját Iowa állambeli egykori szülővárosának lakói erőszakkal próbálták megszerezni. Eltökéltségük olyan komoly volt, hogy a denveri polgárok egy harckocsit vezényeltek a sír fölé, hogy erőnek-erejével se lehessen a vadnyugati hős tetemeit elvinni sírhelyéről.
Korabeli beszámolókból kiderül, hogy a vadnyugati show igazán profin megszervezett, mai értelemben is jól megmarketingelt cirkuszként üzemelt.
A Magyar Királyságban például érkezésük, azaz 1906 júniusa előtt jelentek meg az első vadnyugati történeteket tartalmazó füzetek és képregények. A fellépő művészek pedig színes cowyboyruhákban, vagy indián tollakkal ékesítve járták be, és népszerűsítették a showműsort a városok főutcáin. Elképzelhető, milyen hatása volt az akkori vidéki Magyarország kisvárosaiban - mondjuk Nagykikindán, Szentesen, Brassóban és Munkácson - a díszes társulatnak, amelyben japánok, arabok, sőt, egy magyar csikós is fellépett.
Pedig Buffalo Bill akkor már nem volt éppen fiatalember. Az amerikai polgárháborúban is nevet szerző vadnyugati hős a bölényvadászként, nyomkeresőként, futárként és bölényhús beszállítóként is beírta nevét a vadnyugat képzeletbeli aranykönyvébe. Showműsorával 1876-tól évekig turnézott Amerikában, majd Angliában Viktória királynő jubileumi ünnepségeinek sztárjaként mutatkozott be Európában 1893-ban.
A magyar mondás igazságát vallotta Buffalo Bill is, amikor a királynő megünneplését követően újabb európai körútra indult 1902-ben. Három éven át turnézott társulatával Angliában, majd Franciaországban, Németországban és Olaszországban lépett fel - páratlan sikerrel. Egy vélhetően kissé túlzó számítás szerint, a többéves "tájolás" során 3 millió néző látta a show-t, amelyben indián-cowboy csatát, akrobatikus bemutatókat, céllövést és lovasparádét is megnézhetett a nagyérdemű. A társulat tagja volt a másik vadnyugati legenda, az indiánfőnök Sitting Bull (Ülő Bika), és Annie Oakley is, aki mesterlövész képességeivel és szépségével vette le lábáról a nézőket.
A turné anyagilag is hatalmas sikert hozott az idősödő Billnek. Perczel Olivér, Budapest Főváros Levéltárának munkatársa szerint egyedül a fővárosban 18 előadást tartottak, és Budapest akkori, 800 ezres lakoságának az ötöde(!) látta a showt. De vidéken is átlagosan 10-12 ezren voltak kíváncsiak a vadnyugati showműsorra, ami azt jelenti, hogy Buffalo Bill egészen jó bizniszt csinált a Magyar Királyságban is.
Cikkünk szerzője Szakonyi Péter, a Napi.hu főmunkatársa.