Befejeződött a Szent Sír-bazilika restaurálása

Jeruzsálem
PUBLIKÁLÁS: 2017. március 21. 16:37
Befejeződött a Szent Sír-bazilika restaurálása.

Húsvét előtt befejezték a görög szakemberek a Jézus sírja fölé emelt szentély restaurálását Jeruzsálemben, a Szent Sír-bazilikában – írja az MTI.

A Szent Sír-bazilika Kálvária-szentélye Fotó: david sanger / Northfoto

A keresztény hagyomány szerint keresztre feszítése után Jézus Krisztus testét egy sziklasírban helyezték el, ahonnan a mennybe emelkedett. A sziklasír fölé a 19. század elején, egy tűzvész után márványból új, több méter magas szentélyt építettek, amely napjainkra veszélyessé vált. Már a 20. század közepén, 1947-ben vasrudakkal erősítették meg kívülről.

A felújítás során lekerült a szentélyről a márványlapokat abroncsba szorító támasztószerkezet, a márvány pedig ismét régi fényében látható azután, hogy megtisztították az évszázadok alatt, a zarándokok gyertyáinak füstje nyomán rárakódott koromtól.

Restaurátor munka közben: a meggyengült habarcsot eltávolították, és újjal pótolták Fotó: Stefanie JĂRkel / Northfoto

Az athéni műszaki egyetem felújítást végző szakemberei leszedték a homlokzatról a burkolólapokat, habarcscsövekkel megerősítették az alapfalakat, majd visszahelyezése előtt egyenként megtisztítottak minden márványlapot. Titáncsavarokkal megerősítették az épület szerkezetét, és megtisztították a szentély freskóját és festett kupoláját is.

A felújítás alatt, október 26-án felnyitották a sziklasírt fedő márványlapot, amely alatt egy belevésett kereszttel díszített, fehér rózsa márványlapot találtak, amelyet a 14. századra, a keresztes időszakra datáltak. Az alatt egy még régebbi, a sziklát védő szürke márványlap és habarcs bújt meg, amelyet a tudósok 4. századinak határoztak meg. Ezt még I. (Nagy) Konstantin római császár idején, a legősibb ottani keresztény templom építésekor helyezhették a sírhelyhez.

Zarándokok lámpásai világítanak a Szent Sír bazilika húsvéti ünnepén 2016-ban Fotó: Muammar Awad Xinhua / eyevine / Northfoto

A restaurátorok ablakot vágtak a szentély márványfalába, ahol a zarándokok ezentúl – első alkalommal – láthatják majd az eredeti kősziklát is, az ősi temetkezési barlang kövét.

Szerdán ünnepélyesen átadják a felújított szentélyt, és már összejött a pénz a munkálatok folytatásához is: rendbe hozzák a sír környékén a vízelvezető és a szennyvíz vezetékeket, hogy ezzel is stabilizálják az építményt.

„Ha nem történt volna meg a beavatkozás, akkor a szentély nagy eséllyel összeomlott volna" – nyilatkozta a műemlékvédelemmel foglalkozó World Monuments Fund nevű szervezet egy szakembere. A szervezet a négymillió dolláros (több mint egymilliárd forintos) költségekből 1,4 millió dollárt állt.

A görög ortodoxok, az örmény egyház és a római katolikus ferences rend közösen végezte el a helyreállítást, amelyet a görög kormány és magánadományok is segítettek. A restauráláshoz 150-150 ezer euróval (45 millió forinttal) hozzájárult II. Abdullah jordániai király és Mahmúd Abbász palesztin elnök is, noha mindketten muzulmánok.

Folyosó a Szent Sír-bazilikában Fotó: Patrick McKay / Flickr.com

A szentély a világ egyik legősibb templomának a szívében, a Szent Sír-bazilika hatalmas kupolája alatt található. Jézus sírhelye fölé az első templomot I. (Nagy) Konstantin császár emeltette a 4. század elején. Ezt az évezredek során többször lerombolták, majd újjáépítették. A jelenlegi építményt a 12. században húzták fel a régebbi templom alapjaira.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.