Elképesztő színkavalkád, virító zöld pázsit, tavacskák, kanálisok és végeláthatatlan, rikító tulipánföldek - ez várja a látogatókat a hollandiai Keukenhofban. Eleve csodás élményre számítottam, de még az előzetes várakozásaimat is felülmúlta a hely. Ha siet, május 17-ig még ön is megnézheti, utána viszont már csak 2016 márciusában nyit ki újra a kert.
Évekkel ezelőtt hallottam először a világ legszebb virágoskertjének titulált Keukenhofról, és azóta arról álmodoztam, hogy egyszer eljutok ide. Többször jártam már Hollandiában, de mindig ősszel utaztam, a tulipánszezont pedig valahogy a kedvemért nem halasztották el októberig. Idén viszont a lehető legtökéletesebb időpontban, április utolsó napján érkeztem az országba, így végre megnézhettem az Amszterdamtól mintegy negyven kilométerre található pompás parkot.
Azok a dolgok, amikre az ember éveket vár, a legritkább esetben szoktak a valóságban is olyan tökéletesek lenni, mint az álmaiban. Így aztán az odafelé vezető úton ezerszer végigzongoráztam magamban az esetleges buktatókat: lehet, hogy annyira sok látogató lesz, hogy alig látom majd tőlük a virágokat? Lehet, hogy túl későn – vagy éppen túl korán – érkezem, és nem is lesznek tulipánok? Minden szép lesz, csak éppen annyira szakadni fog az eső, hogy teljesen élvezhetetlenné teszi a dolgot? Vagy egyszerűen: nagyobb a felhajtás körülötte, mint amit a hely valóban megérdemel?
Induláskor Amszterdamban még lógott az eső lába, de amint bekanyarodott a buszom Lissébe – ehhez a településhez tartozik a park –, kisütött a nap. Amikor feltűntek az első tűzpiros tulipánmezők is, kezdtem elhinni, hogy minden tökéletes lesz. És tényleg így lett. Persze rengetegen voltak kíváncsiak a parkra, de a főbejárattól eltávolodva a hatalmas – 32 hektáros – területen jól eloszlott a tömeg. Az idő csodás volt, a kertben található fák éppúgy virágba borulva vártak, mint az itt található hétmillió hagymás növény zöme.
A park rövid története
A park helyén a 15. században vadászterület volt, később kastély épült itt, és ezen a területen termesztették a grófi konyha számára a különböző zöldségeket és fűszereket. Innen ered a hely neve is, ugyanis a 'keukenhof' szó konyhakertet jelent. A birtok aztán többször is gazdát cserélt: a 19. században Van Pallandt báró volt a tulajdonos, és Jan David Zocher kertépítészt és fiát – aki egyébként az amszterdami Vondelparkot is tervezte – bízta meg a kastély körüli park rendezésével. A Keukenhof-kerteket mai formájukban 1949-ben hívta életre Lisse akkori polgármestere, azzal a céllal, hogy a hollandiai és európai virágtermelők bemutathassák termékeiket. (Forrás: Wikipédia)Először a főbejárat közelében található történelmi kerteket néztem meg, ahol a mai nemesítésekhez képest egészen nevetségesen satnya vadtulipántól a korábbi évszázadok tulipándivatjain át a legújabb, hatalmas méretű példányokig minden megtalálható. Innen nem messze ültették ki Van Gogh önarcképét tulipánokból, így tisztelegve a művész előtt, halálának 125. évfordulóján. A közeli pavilonban (Oranje Nassau) további Van Gogh ihletésű virágkompozíciókat lehet megnézni.
A kert többi pavilonjába – Juliana, Willem Alexander, Beatrix – is érdemes bemenni, mindegyikben virágbemutató, kávézó és ingyen wifi várja a látogatókat. A Beatrix pavilon orchidea kiállítása egészen lenyűgöző.
Bár a kert egyértelmű főszereplői a tulipánok, azért nárciszokat, jácintokat és fürtös gyöngyikéket is látni – ez utóbbiból egy egész folyót alakítottak ki. A leglátványosabb tulipánkertek egyébként a Tulpomania részen vannak, az itt található pavilonban a tulipán történetéről, Hollandiába érkezéséről, a tulipánhagymák egykori hatalmas értékéről láthatunk kiállítást.
Tudta például, hogy a tulipán 1593-ban, Törökországból érkezett Hollandiába a szultán ajándékaként? A tulipán neve a perzsa 'tulipan' szóból ered, mely azt jelenti, turbán – ezzel utalva a virág formájára. 1630-ban pedig egyetlen cirmos tulipán hagymájának ára felért egy komplett vagyonnal.
A Keukenhofban nem csupán a mesterien kialakított kerteket és a pavilonokat érdemes megnézni. A parkban több kilátópontot is találunk, ahonnan a környező színpompás tulipánföldekre lehet rálátni. De van állatsimogató, és egy nagy szélmalomba is felmászhatunk. A mellette található hangulatosan kialakított piknikplaccon pedig friss epret, goffrit vagy éppen heringes szendvicset kóstolhatunk. (Az ételek átlagára 4 euró körül van darabonként.)
Szintén a szélmalom közelében találjuk a fotózkodó turisták paradicsomát: a Van Gogh ihlette szelfi-kertet, az amszterdami belvárost idéző tematikus kertet, és Miffy nyuszi házikóját is. Sőt, az apró csatornán horgonyzó csónakban egyenesen a tulipánok közé ülhetnek be a turisták egy fotó erejéig. Giccsesnek giccses, de hazatérve klassz emlék lesz belőle.
Hasznos információk
Eljutás: A legegyszerűbb, ha kombinált belépőt veszünk, így a tömegközlekedési eszközökre nem kell egyesével jegyet váltanunk. Amszterdam központjából a 197-es számú busszal kell Schipholig, Amszterdam fő repteréig utaznunk (a busz a Leidsepleinen és a Museumpleinen is megáll). A reptéren pedig a Keukenhof expressz jelzésű buszra kell felpattanni. Az egész út átszállással együtt maximum egy órát vesz igénybe, és minden teljesen egyértelmű, kényelmes, flottul megy, nem kell aggódni miatta.Bármelyik fenti képre kattintva terjedelmes galéria nyílik, érdemes végignézni! Ha pedig nem csak a hagymás növényekért, de mindenféle virágért él-hal, a japán cseresznyevirágzásról készült képeinket is szeretni fogja. Ide kattintson értük!
Tulipánpiac nyílt a belvárosban - 2016.04.13.
A szervezők arról is mesélnek, hogy milyen az élet egy tulipánfarmon, és hogy hány nap alatt lesz tulipán egy hagymából.
Megnyílt Hollandia tulipánoskertje - 2017.03.26.
A Keukenhof-ban most a tulipánoké a főszerep.