Európa egyik legveszélyesebb természeti látványossága a Mont Blanc: az ikonikus hegyen évente 30-70 kiránduló és hegymászó veszti életét. Az ötezer méteres csúcsokon nem ritkák az óránként 95 kilométeres sebességgel dühöngő szélviharok - ennek ellenére évente mintegy húszezren próbálkoznak meg a megmászásával. Ráadásul a túraszervező cégek "hosszú sétaként" hirdetik a mászást, mintha csak egy laza kirándulás lenne. Az első három kilométert pedig síliften is megtehetjük, így nem csoda, hogy minden évben sokakat kell kimenekíteni a hegyről. Volt már olyan turista, aki rövidnadrágban és strandpapucsban érkezett az örök hó birodalmába. A hegy veszélyeit alábecslő turisták gyakran szorulnak a hegyimentők segítségére, ám van, hogy a mentők is későn érkeznek. Idén januárban egy hatfős baráti társaságot sodort el egy halálos lavina a Mont Blanc olaszországi oldalán.
Amerikában a Grand Canyon nemzeti park követel tucatnyi halálos áldozatot évente — itt nem a kihűléstől, hanem éppenséggel a túlmelegedéstől és kiszáradástól kell tartani. A park belső része ugyanis sivatag, ahol nyáron gyakran emelkedik 40 fok fölé a hőmérséklet. Persze előfordul az is, hogy valaki csak szimplán megcsúszik a szakadék szélén, és lezuhan. Évente 4,5 millió látogató fordul meg a parkban, melynek fennállása óta már 658-an veszítették itt életüket.
A Tahiti szigetén található Teahupoo fantasztikus, 3-7 méteres hullámairól ismert a szörfözők körében, ám egyúttal a világ tíz legveszélyesebb szörfhelyszínének listáján is szerepel. A különleges hullámok ugyanis a rendkívül sekély víznek köszönhetik alakjukat: az alig félméteres vízszint alatt megbújó korallzátony halálosan veszélyes a szörfösökre nézve. Az elmúlt 15 évben öten haltak meg, és rengetegen sérültek meg itt szörfözés közben, miután a hullámok a korallszikláknak csapták őket.
A Pápua Új-Guineán található, közel száz kilométer hosszú Kokoda ösvény híres második világháborús ütközet színhelye, itt, a dzsungelben csaptak össze az ausztrál és a japán csapatok 1942-ben. Manapság különösen az ausztrál turisták körében népszerű, de futóversenyt is rendeznek rajta: a legjobb szintidő 16 és fél óra. Turisták általában 4-12 nap alatt képesek teljesíteni a távot, a helybéliek akár 3 nap alatt is megjárják.
Az ösvény annyira keskeny, hogy két ember nem fér el rajta egymás mellett, a szintkülönbség pedig közel kétezer méter. Ha ez nem lenne elég, a trópusi zivatarok, a forró nappalok és hideg éjszakák mellett a malária és más trópusi betegségek is leselkednek a turistákra. Az elmúlt évtized során hat turista is életét vesztette az ösvényen, és közel ötven embert kellett helikopterrel kimenteni, így már az is felmerült, hogy csak azokat a túrázókat engedik az ösvényre, akik előbb teljesítenek egy erőnléti tesztet.
Amennyiben tart a cápáktól, semmiképp ne induljon úszni a floridai New Smyrna tengerpartján: a statisztikák szerint ugyanis a világon itt a legharapósabbak a cápák. Világszerte 2004 és 2014 között 701 alkalommal támadtak fürdőzőkre a cápák, ebből pedig 219 eset Floridában történt. A floridai helyszínek közül is kimagasló valamiért New Smyrna Beach. Szerencsére nem valamennyi támadás halálos, a fiatal cápák gyakran csak "megkóstolják" a szörfdeszkán evező fürdőzőket. Tavaly például egyetlen napon belül egy 15 éves fiút és egy 29 éves férfit is megtámadtak ezen a strandon a cápák: az utóbbi áldozatnak harminc öltéssel kellett összevarrni lábsérüléseit.
A kaliforniai Yosemite nemzeti park híres félgömb formájú sziklája, a Half Dome csúcsa több mint 1500 méter magasan található, ám a legtöbb sérülés és haláleset a csúcs alatti utolsó 120 méteren következik be. A gyakran vizes, csúszós, szinte teljesen függőleges sziklafalon még a biztosítóköteleket használó mászók is lezuhannak néha. Ezidáig mintegy 60 mászó és turista vesztette itt életét. A csúcsot a másik oldalról támadó kirándulókat is eléri néha a balszerencse: volt, aki villámcsapásba halt bele, két turista pedig a hegy lábánál található, megáradt folyóba fulladt bele.
Évente akár egymillió látogató is felkeresi az ír tengerparton található fantasztikus Moher-sziklafalat. A 120 méteres, meredeken a mélybe zuhanó homokkő sziklafalak becslések szerint 30 ezer madárnak adnak otthont. A fantasztikus természeti látványosság azonban nem veszélytelen, a sziklafal szélén ugyanis nincs védőkorlát, és minden évben vannak meggondolatlan turisták, akik lezuhannak. A helyi látogatóközpont szerint ezek a látogatók nemcsak felelőtlenek, de másokat is veszélybe sodorhatnak (akik megmentésükre indulnak), valamint az erózióhoz is hozzájárulnak.
Szintén Írországban található a Skellig Michael nevű, 180 méteres magasságú szigetecske, mely az Atlanti-óceánban ad otthont egy apró keresztény kolostornak, melyet a 7. században alapítottak. A világörökség részét képező kolostorba több mint ezeréves kőlépcső vezet fel, a 600 lépcsőfok mellett azonban nincs semmiféle kapaszkodó vagy védőkorlát. A tengeri szelek által ostromolt kőlépcső gyakran csúszós, iszamós: 2009-ben ketten is meghaltak felfelé kapaszkodás közben, ám azóta sem épült korlát a lépcső mellé.
Turisták ezrei sereglenek minden évben Hawaii vulkánjaihoz, hogy minél közelebbről láthassák a fortyogó lávát. Van, ki kerékpáron közelíti meg a magmát, van, ki helikopteren száll föléje — előfordul azonban, hogy túl közel merészkednek a lávakitöréshez, mely akár egy mérföld magasba is felérhet. Tucatnyian vesztették így életüket az elmúlt évtizedek során. Nemcsak maga a láva jelent veszélyt a turistákra: van, aki túl közel merészkedik, és a mérgező gázok miatt veszti eszméletét, majd életét, és van, aki szimplán felborul a kerékpárral.
A hét amerikai államon is keresztülfolyó Colorado folyó a vadvízi evezősök egyik kedvenc célpontja. Az extrém sportok azonban nem kifejezetten biztonságosak: évente tucatnyian vesztik életüket ezen a folyón, és több mint százötvenen sérülnek meg vadvízi evezés közben. A nemzeti parkok igazgatósága szerint tavaly különösen veszélyes volt a folyó a tavaszi áradások miatt, ám a turisták tapasztalatlansága és az alkoholfogyasztás is tragédiákhoz vezetett.
Népszerű, és tériszonyosok rémisztgetésére remekül alkalmas fotótéma a bolíviai "Halálút", mely Észak-Boliviát köti össze a fővárossal. A javarészt egysávos út szélén semmiféle védőkorlát nincsen, a több mint hatszáz méter magasan húzódó útról pedig gyakran zuhannak a mélybe a távolságokat elmérő utazók. A csodálatos panoráma évente 25 ezer hegyikerékpárost vonz, ám az út különlegesen veszélyes: a szélén található apró fakeresztek a halálos áldozatokat jelzik. A hetven kilométeres hegyi úton évente átlagosan háromszázan vesztik életüket.
Hasonlóan veszélyes túraútvonal gyalogosok számára a szent kínai Hua Shan hegyen található ösvény. A rendkívül meredek sziklafalba vájt, keskeny ösvényen csupán egy vékony lánc védi a túrázókat a mélybe zuhanástól. Az ösvényt helyenként meredek lépcsősorok törik meg. Minden évben turisták ezrei zarándokolnak el a hegy tetején található kolostorokba, az ösvény azonban évente mintegy száz halálos áldozatot
követel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.