Döglött denevérek hullanak az égből Ausztráliában

állatvédő
PUBLIKÁLÁS: 2014. január 09. 15:31
Százezernyi repülőróka pusztult el az ötven fokos hőségben. Veszettséget is terjeszthetnek, a lakosok a bűzre panaszkodnak, az állatvédők mentik a bébiket.

Az észak-amerikai fagyrekordok ellenpólusaként a déli féltekét rendkívüli hőség tikkasztja: Ausztráliában csütörtökön több helyen 50 Celsius-fokot mértek (árnyékban), Brazíliában 49-et. Rio de Janeiro állatkertjeiben jégkrémet kapnak a vadak, hogy könnyebben viseljék a kánikulát.

Ausztráliában denevérek potyognak a fákról, kenguruk csuklanak össze, papagájok pusztulnak el hőguta miatt. Denevérből több tízezer, egyes becslések szerint több százezer döglött meg Queensland állam délkeleti részén. A repülő rókák hőség okozta kínjukban magukra vizelnek a fák ágairól fejjel lefelé lógva, hogy hűtsék testüket, ám ez nemigen segít, írja az MTI.

"Szörnyűséges, kegyetlen módja ez a halálnak" - mondta Louise Saunders környezetvédő a The Courier Mail című helyi újságnak, hozzátéve, hogy 43 Celsius-fok felett a denevérek gyakorlatilag leájulnak a fáról. Ők pedig csak annyit tudnak tenni, hogy elaltatják azokat a példányokat, amelyek halálukon vannak.

Az állatok tetemeinek bűze már az olyan nagyvárosok lakóit is zavarja, mint Brisbane. A helyi önkormányzat az utcákról zsákokba gyűjti a sok ezernyi döglött denevért, ám a közeli bozótosban továbba is ott fekszenek a tetemek. A helyi lakosoknak gumikesztyűt osztottak, és naponta szállítják el a szemetet, hogy ne álljanak az utcán napokig a denevérekkel teli kukák.

Közegészségügyi szakemberek arra figyelmeztették a queenslandi lakosokat, hogy a vírusveszély miatt ne nyúljanak az élő denevérekhez, amelyek haraphatnak vagy karmolhatnak. Így is 16 ember szorult orvosi ellátásra, mert nem fogadta meg a tanácsot: őket antivirális szerekkel kezelik, mivel a denevérek lyssavírussal és veszettséggel lehetnek fertőzöttek.

Természetvédők attól tartanak, hogy a hőhullám katasztrofális hatással lehet az állam vadvilágára. A Brisbane-től délnyugatra fekvő Ipswichben egyetlen parkból több mint ezer repülőróka-tetemet gyűjtöttek össze szombaton, írja a Sydney Morning Herald. A queenslandi denevérvédő szervezet (Bat Conservation and Rescue Queensland) kétszáz szürkefejű és fekete repülőróka-kölyköt vett gondozásba, ám félő, hogy az elárvult állatok közül is sokkal végez a kiszáradás.

Fotó: David Hardenberg / Europress / Getty
Fotó: David Hardenberg / Europress / Getty
Fotó: David Hardenberg / Europress / Getty
Fotó: David Hardenberg / Europress / Getty
Fotó: David Hardenberg / Europress / Getty

A vadpusztulásnak a meleg mellett a szárazság is oka. Ötven Celsius-fokos hőségre Ausztráliában 1960 óta nem volt példa, akkor 50,7 fokot mértek a déli Oodnadattában.

A mostani hőhullám karácsony táján köszöntött Ausztráliára. December 27-e óta 34 helyen dőlt meg abszolút melegcsúcs. A meteorológusok előrejelzései szerint a hőség a jövő héten sem enyhül. Az ötödik földrész ráadásul rekordmeleg évet ért meg tavaly: 2013 átlaghőmérséklete 1,2 Celsius-fokkal haladta meg a sokévi átlagot. A korábbi hőrekorder esztendő, 2005 a 2. helyre szorult a hőmérsékletcsúcs-tabellán.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.