Kuala Lumpur egy szmogos nagyváros, a Cameron-felföld esőerdejével és teaültetvényeivel a legszebb hely, ahol valaha jártunk. Penang a gyarmati építészet miatt érdekes, Langkawin pedig a pálmák tövében jó merengeni. A Travelo Malajziában járt, első rész.
Fülledt meleg, mindent elöntő kosz, állatok az utcán, tarka ruhák, szmogos nagyvárosok, festői tengerpartok, csípős kaják, végeláthatatlan embertömeg – valami ilyesmire számít az egyszeri utazó, ha Európából kimerészkedik, és délkelet-ázsiai kiruccanásra adja a fejét. Aztán amikor megérkezik Malajziába – mely egyesek szerint az Ázsia Svájca kitüntető címet is megérdemelné –, némileg árnyalódik a kép.
Egzotikusnak valóban egzotikus ország, de sokkal kevésbé hasonlít a bennünk élő sztereotip Ázsia-képhez, mint amennyire a helyi turisztikai hivatal szlogenje "Malaysia – Truly Asia" (Malajzia – Az igazi Ázsia) sugallni szeretné. De ez talán nem is baj. Malajzia így az Ázsiában járatlanok tökéletes terepe a kezdeti ismerkedéshez. Kicsit ázsiai, kicsit európai, kicsit amerikai, így aztán senkinek sem túl idegen.
"Malajziában annak ellenére ugyanolyan élénkek a színek, mint a kontinensen mindenhol, hogy nem áll derékig a dzsuva, a buszokon pedig kényelmesek az ülések. Aki vágyik az egzotikumra, ám ragaszkodik a kényelemhez, annak Malajzia ideális választás. Ráadásul ez a régió legváltozatosabb országa, a teljesen kínai nagyvárosoktól a borneói dzsungelig" – írta róla az azóta Dél-Amerikát keresztül-kasul bejáró Bede Márton 2008-ban.
Tudnivalók Malajziáról
Malajzia Délkelet-Ázsiában található, az Egyenlítő közelében fekszik. Két országrészből áll, a Maláj-félszigeten lévő Nyugat-Malajziából, és Borneó északi részén lévő Kelet-Malajziából, a két részt 600 kilométer választja el egymástól. Az országot a szárazföldön északon Thaiföld, Borneó szigetén délen Indonézia határolja. Területe háromszázezer négyzetkilométer körüli, így csaknem akkora, mint Németország. Népességét 28 millió fő körül becsülik. Az ország fővárosa Kuala Lumpur, de a szövetségi kormány székhelye a mesterségesen létrehozott város, Putrajaya.
Malajziába eljutni nem tartozik a legkellemesebb elfoglaltságok közé, hacsak nem szeretünk átszállással repülni, és mintegy tizenegy órát egy gép turistaosztályára behajtogatva tölteni. Egyedül akkor tud elfogadható lenni, ha meg tudjuk fizetni a business osztály jegyeit, és egy jót alszunk míg el nem érjük a KLIA-t, vagyis a Kuala Lumpur-i repteret.
Mi Budapestről Isztambulba, majd onnan Kuala Lumpurba repültünk a Turkish Airlines járatának turistaosztályán, ami kényelmi szempontból az átlagos kényelmetlen turistaosztály-színvonalat hozta. És bár a stewardessek mufurcok voltak, legalább az ellátásra nem lehetett panasz: finom ételekkel, frissen facsart narancslével kényeztettek az út során, és a kispárna és takaró mellé még mamuszt is kaptunk, hogy ne mezítláb flangáljunk a gépen; de ajakbalzsamot, fogkefét, fogkrémet és vastag zoknit is rejtett a fedélzeti ellátmány.
A Turkish mellett az Egyptair kairói átszállással, az Air Berlin berlini és abu-dzabi-i átszállással, a Qatar dohai átszállással, az Air France párizsi átszállással is kínál járatokat. Mindenesetre, ha úgy döntünk, hogy még ebben a hónapban útnak indulunk, már 217 ezer forintért is találhatunk illetékekkel együtt kalkulált jegyárat.
Merre induljunk, ha végre megérkeztünk Malajziába? Bár ottjártunkkor a szmogos ázsiai nagyváros sztereotípiának tökéletesen megfelelt Kuala Lumpur, mégis érdemes itt eltölteni pár napot. Bámészkodni a kínai- és indiai negyedben, shoppingolni a Central Marketen vagy a KLCC-ben, elámulni a vallási szentélyek szépségén, felmenni a világhírű Petronas-tornyokba, vagy ebédelni egyet a forgó KL-toronyban.
Ha besokalltunk a nagyvárostól és a trópusi klímától, irány a Cameron-felföld! Bár az egykori bájos brit üdülők helyett ma ízléstelen gigászi apartmanházak dominálnak, még mindig őrzi fantasztikus hangulatát a környék. Délelőtt túra a trópusi esőerdőben, miközben a távolból gibbon-csapatok hangja hallatszik, ötórai tea helyi epres süteménnyel a teaültetvényen – ilyen itt egy tökéletes nap. Bónuszként az időjárás is sokkal kellemesebb, ottjártunkkor esténként 20 fok körül, nap közben 25-28 fok körüli értékeket mértek. Nem csoda, hogy sok malajziai családnak a Cameron-felföld a kedvenc nyaralóhelye.
A trópusi idill után vissza a városba: Penang szigete és a gyarmati időket idéző Georgetown is megér egy látogatást. Főleg, hogy a város egyes részei UNESCO védettséget kaptak. Innen pedig már csak egy ugrás – akarjuk mondani viharos időben kifejezetten gyomorforgató hajózás – Langkawi paradicsomi szigete. Kevésbé szofisztikált lelkű turisták duty free, vagyis adómentes státusza miatt lelkesednek érte leginkább. Mert amíg Malajzia más helyein az alkoholtermékeket brutális, 300 százalékos adó terheli, itt a sör ára megegyezik a kóláéval.
Aki elfáradt a sok nézelődésben, napokat tölthet el a sárgásfehér homokos, kagylótörmelékes parton a pálmafák tövében az élet nagy dolgain merengve, de szuper hajós kirándulásokra is be lehet fizetni, vagy akár egy hegytetőről is megszemlélhetjük a szigetvilágot. Még hegyet mászni sem kell hozzá, felvonót és menő kilátót is építettek ide.
Végezetül, az ázsiai konyha szerelmeseinek is mindenképp érdemes megfontolnia egy malajziai utazást. A népek keveredése a konyhában is jócskán megmutatkozik: tradicionális, nagyon fűszeres indiai fogásokat éppúgy kóstolhatunk, mint indonéz satay csirkét mogyorószósszal, esetleg a klasszikus maláj reggelinek számító csilis-kókusztejes rizses nasi lemakot.
Vagy éppen vérbeli kínai finomságokat, melyek egy-két helyen még ismerősek is lehetnek a jobb hazai kínai büfék kínálatából, csak éppen itt frissebb hozzávalókból, sokkal finomabban készítik őket. Bár bevalljuk, hogy egy idő után nekünk túlságosan egyhangú volt a rengeteg fűszerrel, rizzsel és tésztával készült étel, a friss tengeri herkentyűkkel készített mennyei fogásokra tíz nap alatt sem sikerült ráunni.
Hasznos tippek
Időjárás: Az ország klímája trópusi, egész évben meleg van, átlagosan 25-30 fok körüli a hőmérséklet, ami nagyon magas páratartalommal párosul. Az esősebb időszak a kontinentális rész keleti partján (Kelantan, Terengganu, Pahang) novembertől januárig tart, míg június és július a legszárazabb hónapok. A félsziget többi részén két esős időszakkal kell számolni: az egyik október-novemberben, a másik április-májusban van. Északnyugaton (Perlis, Kedah) a legszárazabb hónapok január és február, illetve június és július. A délnyugati részen (Johor, Malacca) májustól augusztusig rendszeresek a reggeli esők, de a legcsapadékosabb hónapok az október és a november, a legszárazabb pedig a február. Fontos tudni, hogy az esős időszakokban sem kell több napig tartó egybefüggő esőzésektől tartani, csak napi néhány órát esik, a levegő pedig ekkor sem hűl le. A folyamatos meleg miatt a tenger is nagyon kellemes, 26-29 fokos. A fentiek miatt Malajzia egész évben alkalmas rá, hogy itt nyaraljunk, de a többség inkább a hideg európai tél elől menekül a trópusi körülmények közé.
Malajziát bemutató sorozatunk következő részében Kuala Lumpruba invitáljuk olvasóinkat, de sorra kerül az üde Cameron-felföld, a gyarmati Penang és a paradicsomi Langkawi is. Tartsanak velünk!
Újságírónkat a JTB Hungary Ázsiaspecialista utazási irodája, a Maláj Idegenforgalmi Hivatal és a Turkish Airlines utaztatta.