Bontják a Berlini fal megmaradt részét

berlini fal
PUBLIKÁLÁS: 2013. március 29. 10:40
Bár március elsején még arról szóltak a híradások, hogy tüntetők nyomására leállították Berlinben a várost a hidegháború idején megosztó határépítmény utolsó hosszabb megmaradt darabjának részleges bontását, március 28-án újabb részt távolítottak el belőle.

Az East Side Gallery néven világhírűvé vált 1,3 kilométer hosszú, festményekkel díszített falszakasz egy részét azért kezdték el lebontani, mert Spree folyó és a fal közötti területen – az egykori úgynevezett halálsávban – egy luxuslakásokból álló 63 méter magas toronyházat építenek. A beruházó cég március elsején fogott hozzá a bontáshoz, és már ki is döntöttek egy néhány méteres darabot a falból, amikor a környéket blokád alá vonó több száz tüntető követelésére leállították a munkát.

Fotó: Florian Schuh / MTI
Fotó: Britta Pedersen / MTI
Fotó: Florian Schuh / MTI
Fotó: Britta Pedersen / MTI
Fotó: Florian Schuh / MTI
Fotó: Florian Schuh / MTI
Fotó: Florian Schuh / MTI
Fotó: Rainer Jensen / MTI
Fotó: Rainer Jensen / MTI
Fotó: Britta Pedersen / MTI
Fotó: Sören Stache / MTI
Fotó: Jörg Carstensen / MTI
Fotó: Jörg Carstensen / MTI
Fotó: Jörg Carstensen / MTI
Fotó: Jörg Carstensen / MTI
Fotó: Jörg Carstensen / MTI

Március 28-ra virradóra azonban egy újabb, négy méter hosszúságú darabot bontottak el a luxuslakásokat építő ingatlanfejlesztő cég megbízásából. A beruházó jogszerűen járt el, a munkálatot azonban szinte titokban, az éj leple alatt végezték el, a német főváros rendőri vezetése pedig egy csaknem 250 fős egységet vezényelt a helyszínre, mert arra lehetett számítani, hogy a berliniek tömegtüntetéssel tiltakoznak a falmaradvány bontása ellen.

A Fal

Az egykori Nyugat-Berlin és Kelet-Berlin közötti határt kijelölő építmény 1961 és 1989 között osztotta meg a várost. Lebontását évtizedekig követelték, és a rendszerváltás idején csaknem teljesen el is tüntették. A falmaradványok időközben a berliniek büszkeségévé és a turistákat milliós nagyságrendben vonzó látványossággá váltak. Az East Side Gallery a leghosszabb megmaradt falszakasz, a csaknem négy méter magas betonfalat díszítő graffitiket, festményeket több mint száz művész készítette. A fal megmaradt részeihez még a keletnémet diktatúrával szemben fellépő egykori ellenzékiek is ragaszkodnak. A SED – vagyis a keletnémet állampárt – áldozatait összefogó szervezet (UOKG) kulturális barbarizmusnak nevezte az East Side Gallery részleges bontását.

A két bontási akció következtében hatméteres rés tátong az East Side Gallery-n. Az ingatlanfejlesztő indoklása szerint a berlini fal leghosszabb megmaradt részének egységét csak ideiglenesen bontják meg, a művelet pedig elkerülhetetlen, mert máshogy nem lehet biztonságosan megközelíteni a területet.

A korábbi tiltakozások hatására egyébként a beruházó még március elején tárgyalni kezdett a helyi kerületi önkormányzattal és a városvezetéssel. Sajtóértesülések szerint a cég lemondana az építkezésről az East Side Gallery-nél, ha a város felajánl cserébe egy hasonló fekvésű telket. Megfigyelők szerint a falbontás folytatása arra utal, hogy a több mint három hete tartó tárgyalások során nem sikerült megállapodásra jutni. Ugyanakkor március 28-án, szerdán az önkormányzat és a beruházó is azt közölte, hogy folytatódnak az egyeztetések.

Tudjon meg mindent a Berlini falról!

Az East Side Gallery-n kívül Berlin más részein is nyomába eredhetünk a fal történetének. A legismertebb ezek közül a belvárosban, a Friedrichstrassén álló Checkpoint Charlie, ahol egykor Nyugat-Berlin és Kelet-Berlin találkozott. Ma itt egy őrbódéval fotózkodhatnak a turisták, és pár éve, amikor ott jártunk, a fal történetét is meg lehetett ismerni a kihelyezett tablókról. Ugyanitt, a Friedrichstraße 43-45 alatt található Mauer Museumban tovább kutathatjuk a hidegháború jelképét építéstől a szökéseken át a bontásig. A belépő 12,50 euróba kerül felőtteknek, 9,50 euróba a diákoknak, 18 éves korig pedig 6,50 eurót kell fizetni a bejáratnál. A fal iránt érdeklődőknek kihagyhatatlan helyszín még a Bernauer Strasse, ahol a fal áldozatai előtt róhatjuk le tiszteletünket. A szabadtéri emlékközpont látogatása ingyenes.
Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.