
Leszállt a Solar Impulse nevű napelemes svájci repülőgép szerda hajnalban a marokkói főváros, Rabat nemzetközi repülőterén. Ezzel teljesítette első interkontinentális útját egyetlen csepp üzemagyag nélkül. A különleges gép eddig csak Franciaországba és Belgiumba repült Svájcból. A gép készítőinek azonban ennél komolyabb célja van: körbe akarják vele repülni a Földet. Ehhez volt főpróba a mostani út.
Andre Borschberg mérnök-pilótával, a Solar Impulse társaság vezérigazgatójával a fedélzetén, május 24-én szállt fel a kizárólag napenergiával működő Solar Impulse repülőgép a svájci Payerne katonai repülőteréről. Útközben műszaki ellenőrzésre és pilótaváltásra Madridban szállt le. Eredetileg május 28-ra tervezték a továbbrepülést, de ezt a rossz időjárás miatt el kellett halasztani. A gép végül június 5-én, kedden, hajnali 5 óra 22 perckor szállt föl Madridban, és 19 órai repülést követően, éjfél után érkezett meg Rabatba.
Nem sokkal azelőtt, hogy a gép svájci pilótája, Bertrand Piccard leszállt a marokkói fővárosban, a projekt társalapítója, a szintén pilóta André Borschberg a helyszínen kijelentette újságíróknak: a Solar Impulse bebizonyította, hogy a kifejlesztett technika megbízhatóan működik. A gép képes éjjel és nappal is repülni. A repülőből mosolyogva kiszálló Piccardot Borschberg és Musztafa Bakkuri, a marokkói napenergia-ügynökség vezetője fogadta. A Solar Impulse a tervek szerint 2014-ben indul világkörüli útjára.
Műszaki adatok
A vitorlázógépekre hasonlító formájú gép szárnyainak fesztávja 63,4 méter, mint egy Boeing 747-esé, 1,6 tonnás súlya azonban alig nagyobb, mint egy közepes autóé. A 11 628 napelem 250 négyzetméteres felületen gyűjti össze a négy elektromos hajtóműnek az energiát, amelyet előbb 12 ezer fotovoltaikus elemben tárolnak.Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.