A világ legpokolibb repülőterei

Budapest
PUBLIKÁLÁS: 2011. december 05. 09:59
Párizsban pocsék a kávé és koszos a vécé, a firenzei reptéren csak szendvicset adnak, Ferihegyen pedig akár órákat is várhatunk. Egy amerikai felmérés szerint a legrosszabb légikikötő a párizsiaké, ezt követi Los Angeles és London. Szerintünk Máltán vagy Kijevben sem jobb a helyzet, és persze Ferihegynek is lenne hová fejlődnie.

A CNN utazási portálja, a CNNGO.com olvasói szerint a világ legutálatosabb reptere a párizsi Roissy-Charles de Gaulle. A legrosszabbnak kikiáltott légikikötőben évente 60 millióan fordulnak meg – ezek szerint állati elégedetlenül. Az utasok többsége a goromba kiszolgáló személyzet, a koszos mosdók, az információhiány, a közepes színvonalú éttermek és kávézók miatt panaszkodott a leginkább.

Fotó: inazakira / flickr
Fotó: europealacarte / flickr
Fotó: roseycheeks / trivago.com
Fotó: loglouis / flickr
Fotó: jamescridland / flickr
Fotó: klimenko / flickr
Fotó: nedrichards / flickr

Órákon át rossz sorban várakozni, tűrni a személyzet undokságait, depresszióba esni a kopottas belső terektől, és az összes pénzünket parkolásra költeni mindennapos dolognak számít itt a felmérés szerint. 2010-ben egyébként a francia fogyasztóvédőknek is szemet szúrt a Roissy, meg is választották az utasok igényeit legkevésbé kielégítő európai repülőtérnek. A CNN listájának második helyezettje a Los Angeles-i nemzetközi repülőtér, a londoni Heathrow pedig bronzérmes lett. Az első tíz között több európai légikikötőt nem, és amerikait is csak egyet találunk: a New York-i JFK a 7. helyen tanyázik.

Fotó: inazakira / flickr
Fotó: europealacarte / flickr
Fotó: roseycheeks / trivago.com
Fotó: loglouis / flickr
Fotó: jamescridland / flickr
Fotó: klimenko / flickr
Fotó: nedrichards / flickr

Lehet, hogy a párizsiak legnagyobb forgalmú reptere kopottas, és a megfelelő francia nyelvtudás hiányát maximum egy Tour de France-pólóval ellensúlyozhatjuk, de mi azért tudunk ennél rosszabbakat. Egy sokat utazó barátnőnk, Csilla, például a máltai reptérre panaszkodik: „az egész hely iszonyú kicsi, a tájékoztatás szegényes, mindenki fel-alá rohangál és kiabál. Mondhatni egy nagy káosz az egész. De a gépem végül is felszállt, és ez a lényeg" – mondja. Saját tapasztalataink ennél még rosszabbak, sőt, egy kifejezett horror-repteret is tudunk ajánlani az erre fogékonyaknak.

A firenzei Peretola például ritka kiábrándító tud lenni hiányos információival, egyetlen kávézójával, egy szem éttermével, ahol már délben elfogytak a tészta- és pizzafélék, és egyféle fonnyadt szendvicsből „választhattunk". Bosszantó még, hogy a check-in pultok előtt egy darab széksort voltak képesek elhelyezni, ami ritka rosszul tud érinteni, amikor órákat kell várni rá, hogy hajlandóak legyenek kiírni, mégis hol tudunk bejelentkezni. Ezt tetézi a reptér ésszerűtlen elrendezése: becsekkolás után lépcsőt kell mászni a biztonsági ellenőrzéshez, ahonnan egy hosszú, szűk folyosón juthatunk az étteremhez, ahonnan mozgólépcsőzni kell vissza le a beszállókapukhoz.

Ön szerint melyik a legszörnyűbb reptér?

Roissy - Ch. de Gaulle - 49
Heathrow - 9
Ferihegy - 35
Peretola, Firenze - 3
Kijev - 15
Málta - 3
Los Angeles - 3
Egyik sem - 28
Még sose repültem - 49

No, de ami ennél is rosszabb: a kijevi reptér. Pár éve, mikor ott jártunk, nem fűtötték, cserébe viszont dohányozni bárhol lehetett benne. Ez azt eredményezte, hogy az ember egyrészt megfagyott, míg januárban a bangkoki csatlakozásra várt - ami simán késett 4-6 órát -, másrészt megfulladt a füstben. Bónuszként a duty free-ben literes tömény szeszeket lehetett venni nagyon olcsón, és az ukránok mind éltek is ezzel a lehetőséggel, amit aztán a repülőn kinyitottak és javarészt meg is ittak. A járaton, amihez szerencsénk volt, két tökrészeg utas verekedett majdnem össze, egy ismerős pedig azt mesélte, hogy az ő gépén a stewardessek tettek ártalmatlanná egy utast.

Fotó: inazakira / flickr
Fotó: europealacarte / flickr
Fotó: roseycheeks / trivago.com
Fotó: loglouis / flickr
Fotó: jamescridland / flickr
Fotó: klimenko / flickr
Fotó: nedrichards / flickr

Persze nem kell ilyen messze menni a rossz tapasztalatokért: a ferihegyi terminálokra is gyakran panaszkodnak az utasok. Becsekkoláshoz például igen gyakran embertelenül sokat kell sorban állni, ha pedig előrelátóak vagyunk, és online csekkolunk, akkor a bőrönd leadásához kell kiállni egy szintén remek sort. Tavaly a repülőtér megbukott a schengeni biztonsági vizsgálaton, ezért annyira megszigorították a biztonsagi ellenőrzést, hogy az utasoknak akár másfél órát is sorba kellett állniuk. Sokan bár időben kimentek, mégis lekésték a járatukat emiatt. A helyzet azóta javult, és közben megnyílt az új Sky Court terminál is a kettesen, a személyzetből azonban továbbra is nehéz kinyerni egy mosolyt.

Fotó: inazakira / flickr
Fotó: europealacarte / flickr
Fotó: roseycheeks / trivago.com
Fotó: loglouis / flickr
Fotó: jamescridland / flickr
Fotó: klimenko / flickr
Fotó: nedrichards / flickr

A reptéri vonat kettes termináltól való távolságáról, a BKV buszjáratának minőségéről, a tájékoztatás és ezzel együtt az angol nyelvtudás általános hiányáról már ne is beszéljünk. Eleget mond az országról, hogy az első plakát, amivel az érkező szembesül, arról tájékoztat, hogy óvakodjon a taxis hiénáktól, ugyanis sok van belőlük.

Tud még ennél is rosszabbat? Vagy megvédené valamelyik repteret? Van egy jó repülőteres sztorija? Ne habozzon megosztani velünk az [email protected]-n. Köszönjük!

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.