Lisztes Nárciszról legutóbb a Metropol írt, amikor is a súlyos gerincvelő eredetű izomsorvadással, vagy közismertebb nevén SMA-val diagnosztizált fiatal lány laptopot kapott korábbi iskolája igazgatójától és volt osztályfőnökétől. Nárcisz idén tavasszal ugyanis sikeresen leérettségizett és minden álma, hogy egyetemen folytathassa tanulmányait.
Nárcisz egy nagyon különleges fiatal lány. Miután kiskorában orvosai diagnosztizálták nála a gyógyíthatatlan izomsorvadást, mindössze 2 évet jósoltak neki. A nagybajomi kislány elvégezte az általános iskolát, majd a középiskolában is szépen megállta a helyét. Ráadásul két tárgyból még 11. osztályban előrehozott érettségi vizsgát tett, biológiából dicsérettel. Nem volt pedig könnyű dolga, osztálytársaitól elzárva, otthon, az ágyban fekve tudott távolról bekapcsolódni az órákba.
A szalagavató bálja után Nárcisz állapota válságosra fordult, intenzív osztályra került, egy időre még a szíve is leállt.
Nárcisz azonban egy igazi harcos, bár a szíve azóta gyengébb kicsit, még ebből is sikerült felépülnie, és megfogadta magának: minden nehézsége ellenére behozza a lemaradását és társaival együtt leérettségizik. Megcsinálta.
Nárciszt és három testvérét egyedül neveli az édesanyjuk, lehetőségeik szerényebbek. Édesanyjuk természetesen mindent megtesz értük, de a család például egyetlen laptopon osztozkodik. Nárcisz azonban jövőre szeretne egyetemre járni, elsősorban távoktatásban, online kapcsolódna be az előadásokra, hiszen neki az utazás szörnyen megterhelő, felülni nem tud, a középiskolai éveket is fekve csinálta végig.
Hiába nem diákja már az intézménynek Nárcisz, korábbi tanárai összefogtak és úgy döntöttek összegyűjtik a pénzt, amiből Nárcisznak egy laptopot tudnak venni.
Kérdezgettük és akkor mondta, hogy otthon nem annyira jó a helyzet, egy laptopon osztozik a négy testvér, de az is egy régi készülék. Neki az egyetlen kapocs a szélesebb nyilvánosság felé az internet, a digitális világ, és egy laptop azért sokkal hatékonyabb, mint egy telefon. És akkor gondoltuk azt, hogy megnézzük, hogy az iskola alapítványa tudna-e segíteni, de mivel Nárcisz már leérettségizett és nem aktív diák, így az Alapítvány nem tudott, ezért kitaláltam, hogy mi lenne, ha gyűjtenénk pénzt. Felvetettem a tantestület előtt, illetve egy-két külsős embert megkerestem: korábbi tanárokat, vagy egyéb, az iskolához kapcsolódó személyeket, akik ismerik a mi történetünket, és sokan küldtek pénzt
– mesélte lapunknak Kaszás Zsolt, Nárcisz korábbi magyartanára, egyben az iskola igazgatója.
Nárcisz bár Somogy vármegyében él, az általános iskola elvégzése után azonban hiába kopogtatott több közeli középiskola ajtaján is, senki nem vállalta az oktatását. Nárcisz ugyanis nem szeretett volna speciális intézményben tanulni, ugyanolyan gimnáziumba szeretett volna járni, mint a többiek. Végül az interneten keresztül édesanyjával rátaláltak a Dunaújvárosi Rosti Pál Gimnázium és Általános Iskolára, ahol az igazgató, Kaszás Zsolt úgy döntött, esélyt ad Nárcisznak.
Jött egy telefon, hogy van egy egészségügyileg problémás diák, hogy belefér-e a mi oktatási profilunkba. És megnéztem, hogy mi ez a betegség, az SMA. (...) De azt, hogy mennyire speciális az ő esete, azt csak akkor tudtam meg, amikor megtartottam az első órát. Én voltam a magyartanára 4 éven keresztül. Amikor először találkoztunk így online, akkor azért az szívbemarkoló volt, még így a távolból is.
Zsolt ezután beszélt Nárcisz édesanyjával, megnézte a bizonyítványát és végül úgy döntött, hogy felveszi a kislányt, szerinte ugyanis mindenkinek jár az esély, aki tanulni akar, akkor is, ha ilyen súlyos beteg.
Nárcisz osztályfőnöke Pákolicz-Juhász Ágnes, Ági néni lett, aki végig szorosan fogta Nárcisz kezét. Már a 9. osztály előtti nyáron meglátogatta a családot, és mindvégig igyekezett segíteni a kislánynak, még a távolból is. Nárciszra azonban ugyanazok a feltételek voltak érvényben, mint bármely más diákra. Testnevelésből, vagy bármely más személyes jelenlétet igénylő tárgyból persze fel volt mentve, de a többi tantárgyból neki is ugyanúgy kellett teljesíteni - Nárcisz pedig tette is ezt teljes lendülettel.
Az a küzdésvágy, ami benne van és az a motiváltság, az szerintem párját ritkító és mindenkinek példaképként kell, hogy szolgáljon, nekünk is, felnőtteknek. Nagyon büszkék vagyunk rá. Nárcisz nagyon jó természetű, szerethető egyéniség, másrészt nagyon okos és nagyon-nagyon tanulékony, így bőven megkaphatta azt a terhelést, amit a másik diák is, nem kell vele kivételezni semmiben sem.
– mondta lapunknak az igazgató, majd azt is hozzátette, hogy a későbbiekben sem szeretnék elengedni Nárcisz kezét, szeretnék tartani vele a kapcsolatot, ahogy teszik ezt máig is.
Minden percért megérte, amit vele töltöttük és rengeteget tanultunk tőle. És remélem, hogy fordítva is így van, hogy tudja azt majd kamatoztatni a továbbiakban, amit nálunk tanult és elért
– zárta gondolatait Zsolt, majd azt is hozzátette, hogy szeretné, ha Nárcisz története más beteg, nehéz sorsú fiatalok előtt is példaként szolgálna, ha mások is erőt tudnának meríteni belőle, mert igenis szinte bármit meg lehet csinálni, még ekkora nehézségek ellenére is. Kaszás Zsolt hangsúlyozta, hogy iskolájuk kapuja mindenki előtt nyitva áll, azok előtt is, akik hasonlóan nehéz helyzetben vannak, ő ugyanis hisz abban, hogy mindenkinek joga van a tanuláshoz. Az iskola elérhetősége IDE kattintva látható.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.