Meglepő és aggasztó eredményeket közöltek svéd kutatók: azoknál a gyerekeknél, akik tervezett császármetszéssel jöttek világra, nagyobb eséllyel alakul ki gyermekkori leukémia – áll a Karolinska Intézet friss tanulmányában.
A kutatás közel 2,5 millió svéd gyermek adatait elemezte, akik 1982 és 1989, valamint 1999 és 2015 között születtek. Közülük 15,5 százalék császármetszéssel, ezen belül is vagy sürgősségi, vagy előre tervezett beavatkozással született. A vizsgálatban 1 495 gyermeknél alakult ki később leukémia. A leggyakoribb formája, az akut limfoblasztos leukémia (ALL) 21 százalékkal nagyobb arányban fordult elő azoknál, akik tervezett császárral születtek, mint a természetes úton világra jötteknél.
A leggyakoribb altípus, a B-sejtes ALL (B-ALL) esetén ez a kockázat már 29 százalékra ugrott – ez a típus az összes gyermekkori leukémiás eset 80 százalékát teszi ki. A megnövekedett kockázat főként a fiúknál volt kimutatható. A tudósok szerint a természetes szülés során fellépő stressz és a szülőcsatornában jelen lévő baktériumok jótékony hatással lehetnek a baba immunrendszerének fejlődésére – a tervezett császármetszéssel született babák viszont ettől elesnek.
A császármetszés az orvosi ellátás fontos és gyakran életmentő része, nem szeretnénk, hogy az anyák emiatt szorongjanak
– mondta Dr. Christina-Evmorfia Kampitsi, a kutatás vezetője.
De ha ezt az eredményt más kutatásokkal együtt vizsgáljuk, amelyek szintén magasabb asztma-, allergia- és 1-es típusú cukorbetegség-kockázatról számolnak be a tervezett császárral születetteknél, akkor valóban érdemes újra átgondolni azokat az eseteket, amikor nem indokolt a beavatkozás.
A kutatás újabb kérdéseket vet fel a szülési mód hosszú távú következményeiről, és hangsúlyozza: nem mindegy, hogyan érkezünk a világra - írja a Daily Mail.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.