A magyar Taj Mahal – A csodálatos Bory-vár

műalkotás
PUBLIKÁLÁS: 2024. február 22. 08:03
Székesfehérvár kertvárosában, a lakóházak között bújik meg Magyarország egyik legcsodásabb építménye, a Bory-vár. Az évtizedeken át kézzel épített varázslatos épületkomplexum a hitvesi szeretetnek és Bory Jenő művészi álmainak állít emléket.
Már az utcafrontról látszik, hogy a Bory-vár egy nem mindennapi épület Forrás: Bory-vár hivatalos oldala

A telket 1912-ben vásárolta meg Bory Jenő (1879-1959) szobrászművész és építészmérnök, a Képzőművészeti Főiskola szobrász és a Műszaki Egyetem építész tanára. A szőlő és gyümölcsfák között eredetileg csak egy borospince állt a hozzá tartozó présházzal, amelyet a mester kibővített lakássá és épített fölé egy műtermet is. Mivel az első világháború után egyre több szobrászi megrendelést kapott, a honoráriumából belevágott a vár építésébe.

A méltóságteljes királyszobrok is a vár őrei Forrás: Bory-vár hivatalos oldala

A várat egészen haláláig építette és díszítette. Többnyire egyedül dolgozott, csupán néha akadtak alkalmi segítői. Bár képzett építész volt, mégis inkább a fantáziájára és a terepviszonyokra hagyatkozott a mérnöki rajzok ellenében.

A falak, bástyák, oszlopsorok és belső terek mellett számtalan szobrot is láthatunk, így a Bory-vár nem más, mint egy építészeti formákat és méreteket öltő szobrászati műalkotás. Bory Jenő korának úttörőjeként kvarcbetont használt, amelyből nemcsak domborművek, hanem például ajtótokok, díszkutak, szobrok és kupolák is készültek.

A természet és a kő harmonikusan összefonódik a vár kertjében Forrás: Bory-vár hivatalos oldala

A várat Bory Jenő kortársainak műalkotásai, valamint festőművész feleségének, Komócsin Ilonának (1885-1974) a saját festményei díszítik. A műteremben több szobát elfoglaló kép-és szoborkiállítás nézhető meg.

A műteremben csodálatos alkotások várják a művészetek rajongóit Forrás: Bory-vár hivatalos oldala

A sokféle stílusból összeállt, szép rózsakerttel és francia-jellegű parkkal rendelkező vár minden négyzetcentimétere egy új történetet mesél.

Legyen szó eredeti, a hódoltság korából származó, turbános török sírkövekről, Bory Jenő által tisztelt mesterek panteonjáról, varázslatos díszkútról, árkádos erkélyekről, lakótornyokról vagy a Hitvesi szeretet kápolnájáról, a „kövek beszélnek". Csak figyelj, és hallgasd meg a történetüket!

Az Elefántudvar egy szoborról kapta a nevét Forrás: Bory-vár hivatalos oldala

Ez a páratlan gyöngyszem ma is Bory Jenő leszármazottainak tulajdonában van, akik az általuk létrehozott alapítvány segítségével tartják fent és működtetik.

A Bory-vár pár órás, kellemes kikapcsolódást ígér, ahol minden korosztály jól érezheti magát, sőt még a négylábú kedvenceket sem kell otthon hagyni: ölben, táskában vagy rövid pórázon, szájkosárral körbejárhatunk velük, ám az épületekbe már nem mehetnek be.

A vár egész évben fogadja a látogatókat, a nyitvatartásról és a jegyárakról ide kattintva tudhattok meg bővebb információt.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.