15 érdekesség, amit talán még nem tudtatok a jegesmedvékről!

jegesmedve
PUBLIKÁLÁS: 2023. február 27. 14:19
Hogy felhívja a figyelmet az Északi-sarkon végbemenő klímaváltozás- és a globális felmelegedés veszélyeire, ami többek között hatással van a jegesmedvék életére és élőhelyére is, a Polar Bears International nevű fajmegőrzési csoport életre hívta a jegesmedvék világnapját, és az időpontját február 27-re tette. Ebből következik, hogy mára összegyűjtöttünk 15 olyan érdekességet a jegesmedvékről, amelyeket ritkábban hangoztatnak. Íme!
Mackóölelés Forrás: Shutterstock.com

Mit lehet tudni a jegesmedvéről?

  • Életének jelentős részét a sarki tengerek összefüggő jegén tölti, nem lép a szárazföldre.
  • Bár magányos állat, de a bőséges táplálékforrás nagy távolságokról akár több tucatnyi állatot is egy helyre vonzhat.
  • A nőstények hóba ásott üregben, november és január között hozzák világra bocsaikat, általában kettőt. A születésükkor még csak patkányméretűek és vakon jönnek a világra. Két éves korukig az anyjukkal maradnak.
Kanadai jegesmedve család Forrás: Shutterstock.com
  • A jegesmedvék bundája fehér színű, de nyáron a napsugárzás miatt sárgás árnyalatot ölt.
  • A medvék között a legjobb úszóknak számítanak.
  • Gyakran állnak két lábra, ilyenkor kettőméteresre is felmagasodhatnak.
  • Állati eredetű táplálékot főként húst és halat fogyasztanak, ezt "zsírevő" táplálkozásnak is mondják.

És mi az, amit eddig nem sejtettünk róluk?

Azt már említettük, hogy a medvék között a legjobb úszóknak számítanak, de azt nem, hogy kiérdemelték a vízi emlős megnevezést, mivel életük nagy részét a jégtáblák között úszkálva, és fókákra vadászva töltik. Tudományos nevük is ez: Ursus maritimus, ami annyit tesz, vízi medve.

Forrás: Ansgar Walk/Wikipedia

Emellett azonban ők számítanak a legnagyobb szárazföldi ragadozónak is. Érdekesség, hogy ha nagyvadakra, ragadozókra gondolunk akkor az afrikai kontinensen bömbölő oroszlánjai jutnak először az eszünkbe, pedig a Sarkvidék szafaria viszi a prímet a jegesmedvével. Egy hím állat a 700 kilpogrammot is elérheti, és ha feláll a hátsó lábaira 2 méteres is lehet. Őt követi a grizzly medve.

Az orruk egy fűtőszálas szobamelegítőre hasonlít Forrás: Shutterstock.com

A jegesmedve orra egy igazi csodatévő, szerves szerkentyű. Más medvéktől eltérően, a jegesmedvének hosszított pofája van, így az orra tökéletesen alkalmazkodott a dermesztő hideghez. A medve orrán át beszívott levegő ugyanis felmelegszik, mielőtt a tüdőbe érne. Ezen kívül a zsákmány szagát akár egy kilométer távolsgából is megérzi, még a jég alatt is.

Érdekes tény még, hogy a hiedelmekkel és bájos reklámfilmekkel ellentétben a jegesmedve nem találkozott még pingvinnel. Jegesmedvék csak az Északi-Sarkkörön élnek, míg a pingvinek az Antarktisz vidékén.

A jegesmedve-pingvin "barátság" közé szinte egy kontinens vág éket Forrás: Shutterstock/Copyright (c) 2014 sayu/Shutterstock. No use without permission./Sayu

És ha már a magyarázatoknál tartunk, azt is megtudtuk a Destinationnunavut.ca listájából, hogy az Arctic és az Antarctica a jegesmedvéről kapta a nevét, és nem fordítva. A görög arktikos szó az alap, ebből alakult ki az arktos (medve), majd az Arctic. Vagyis az Antarctica annyit tesz "nincs medve".

Egy éve, a világnap alkalmából, személyesen kint jártunk a Fővárosi Állat- és Növénykertben és megnéztük Taikot, aki 2020 novemberében érkezett Franciaországból hazánkba. A jegesmedvékről ott a helyszínen, Gáll Franciska kolléganőnk beszélgetett Hanga Zoltánnal, az Állatkert szóvívőjével. Nézzétek meg a videót, sok érdekességet megtudhattok még az óriási, világnapot ünneplő fehér medvékről.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.