A Duna-Ipoly Nemzeti Park október 16-án, szombaton 10-től 16 óráig várja a család apraját-nagyját egy kellemes őszi programra a svábhegyi Jókai-kertbe, ahol a látogatók többek között tárlatvezetésen vehetnek részt a Magyarország madárvilága című kiállításon, bepillanthatnak a vízirovarok csodálatos életébe, és kerti nyomozós játékon eredhetnek a Jókai-kert titokzatos lakóinak nyomába.
Lesznek emellett természetismereti játékok kicsiknek és nagyoknak, készíthetnek hangulatos, őszi lámpást, és Nemzeti Parki védjeggyel ellátott termékeket is lehet vásárolni. Nemcsak a hely természeti titkai tárulnak fel ezen a napon, hanem kultúrtörténetébe is bepillanthatunk a szakvezetéses kerttörténeti séták illetve a Jókai Emlékszoba és Jókai pince megtekintése során, emellett bemutatkozik a Steindl-villa-projekt is.
Mint a Hegyvidéki Önkormányzat cikkéből kiderül, 2022 végéig új látogatóközpontot hoz létre a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság a Jókai-kertben. A fejlesztés keretében megújul a kert, elbontják a bejárathoz közeli, leromlott állapotú faépületeket, valamint felújítják a területen található, műemléki jellegű Steindl-villát, ahol természetismereti kiállítást, foglalkoztató- és előadótermeket hoznak létre. A tervek szerint, a rekonstrukciót követően a villát kis toldaléképülettel egészítik ki, amiben fogadótér és zöldbolt kap majd helyet.
Jókai Mór életében meghatározó volt a természet- és kertszeretet. Kertészet iránti szenvedélyének hódolva vásárolta meg 1853-ban a Svábhegyen lévő telket - felhagyott kőbányát - a rajta álló házzal együtt. A területet borító sűrű bozót helyébe szőlőt és gyümölcsfákat telepített. A gyakori erős szél ellen hársat, juharféléket, szilt, barkócát (berkenyét), vadgesztenyét, diót ültetett, a ház körül kisebb díszparkot alakított ki. A svábhegyi családi ház kertjében zajló szüretek a magyar művészeti élet nagy eseményei voltak, a korabeli szellemi élet egyik központja alakult itt ki.
A kert az író halála után gazdát cserélt, majd fokozatos hanyatlásnak indult, s az épületet rossz állapota miatt le kellett bontani.Hogy a kert újra méltó legyen megálmodójához, Jókai szellemében állították helyre. Gyümölcsfákat ültettek, rózsakertet és szőlőlugast létesítettek, a szélfogó erdősávokat felújították, és az agresszívan terjeszkedő növényfajokat eltávolítottuk. A Petőfi Irodalmi Múzeummal és a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesülettel összefogva Jókai korát és a kert természeti értékeit bemutató információs táblák, madárodúk és madáritatókat helyeztek el. A Jókai-kert 1975 óta országos jelentőségű természetvédelmi terület, 2007 óta pedig védett történeti kert - olvasható a Duna-Ipoly Nemzeti Park honlapján.
A családi napra a teljes árú jegy 1700 forintba kerül, diákok, pedagógusok és nyugdíjasok pedig kedvezményes áron, 1000 forintért léphetnek be. Két vagy több gyermek érkezése esetén a kísérő felnőttek (maximum 2 fő) is kedvezményes jeggyel vehetnek részt a programon. A regisztrációs jegy 100 forintba kerül 3 éven aluliaknak és fogyatékkal élőknek. Bővebb információk az esemény weboldalán olvashatók.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.