Interaktív dinoszauruszkiállítás nyílik szombaton Szegeden

Móra Ferenc Múzeum
PUBLIKÁLÁS: 2018. július 11. 06:57
Eredeti fosszíliákat, valós méretű csontváz- és állatrekonstrukciókat mutatnak be a szegedi Móra Ferenc Múzeumban szombaton nyíló dinoszauruszkiállításon.
MTI

A látványos, interaktív, gyerekbarát kiállítás látogatói megtudhatják, miként alakultak ki a hatalmas dinoszauruszok, milyen események vezettek az állatcsoport kihalásához és megismerhetik a fosszíliaképződés folyamatát is.

A tárlat legizgalmasabb darabja a strucctojás méretű dinótojás Forrás: Móra Ferenc Múzeum

A Kultúrpalota épülete előtt három eredeti méretű állatrekonstrukció fogadja az érdeklődőket.

Ezek közül a legnagyobb a jura időszakban, 145-155 millió évvel ezelőtt élt Mamenchisaurusé. Ezek a növényevő dinoszauruszok 22-30 méteresre nőttek meg, testhosszuk felét 19 csigolyából álló nyakuk tette ki, tömegük 20 tonna körüli volt. A múzeum dísztermében látható egy Mamenchisaurus csontvázának - Kínában talált fosszíliák alapján készült - rekonstrukciója is.

A múzeum kupolatermében egy Tyrannosaurus rex csontváz-rekonstrukcióját mutatják be, az egyik földszinti teremben pedig egy a fajt ábrázoló szobor fogadja a vendégeket, ez egy veliocraptorral egyetemben látható volt a Jurassic Park-filmekben.

A tárlaton szereplő fosszíliák közül az egyik legérdekesebb egy megkövült, mintegy 65 millió éves hadroszaurusztojás, mely kinézetre inkább egy érdekes alakú kőre hasonlít.

A dinoszauruszok szaporodása mind a mai napig sok kérdést vet fel. A legáltalánosabb álláspont szerint a dinók a madarakhoz hasonlóan szaporodhattak: fészket rakhattak és oda tették tojásaikat, bizonyos kisebb testű dinoszauruszok pedig maguk kelthették ki őket. A költési idő viszont jóval hosszabb volt, mint a madaraké: egyes feltételezések szerint akár 3-6 hónapot is igénybe vehetett a folyamat.

Löffler Zsuzsanna régész elmondta, ezekből a nyomfosszíliákból számos következtetést le tudtak vonni a kutatók. Az egyik legszembetűnőbb, hogy a kifejlett állatokhoz képest mennyire aprók voltak a dinoszauruszok tojásai, a hadroszauruszé például kicsit kisebb, mint egy mai struccé. Valószínűsíthető, hogy az állatok hosszú idő - egyes fajok akár több tíz év - alatt érték el felnőttkori méretüket, és szükség lehetett valamiféle utódgondozásra is.

A Móra Ferenc Múzeum a dinóleleteken túl hamarosan egy másik különleges tárlatot is megnyit, mely Romániából gépfegyveres kísérettel érkezett arany- és ezüstkincseket mutat be.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.