Edvin Marton egy amerikai lap szerint 300 éves Stradivari-hegedűn adott műsort egy kaliforniai templomban. A hangszer állítólag hétmillió dollárt ér.
Múlt hét hétfőn a magyar hegedűművész, Edvin Marton a kaliforniai Malibu városában tartott előadást. A Malibu Times úgy tudja, hazánk fia egy hétmillió dollárt, azaz több mint 1,7 milliárd forintot érő Stradivari-hegedűt kapott egy német cégtől tízéves használatra, és két iskola kiválasztott diákjainak szeme láttára már fel is avatta a hangszert az egyik helyi templomban. A lap szerint a milliárdos hangszert mindvégig egy biztonsági ember tartotta szemmel.
Az 1699-ben készült Stradivari olaszországi műhelyében készült hegedű nevét a világhírű magyar hegedűművészről, Auer Lipótról kapta. Marton közel kétszáz jelölt előtt nyerte el a lehetőséget, hogy az elkövetkezendő évtizedben ezen a különösen értékes hangszeren játsszon, követve ezzel például a francia hegedűvirtuóz Jean-Jacques Kantorow-t.
– Elképesztően mély a hangzása, és nem mindennapi a hangszer kivitelezése sem. Főleg az aranyozott lakkrétege lenyűgöző. Játszhatok rajta szerelmes dalokat, lassabb illetve gyorsabb tételeket is, a hegedű azonnal reagál, és hihetetlen pontosan adja vissza a hangzást – nyilatkozta Marton a lapnak.
A művész tavaly szeptemberben A 3 millió dolláros hegedű című budapesti koncertjén állítólag szintén egy ritka, 1697-ből származó, eredeti Stradivari-hegedűn játszott, de hangszerészek, hegedűkészítő mesterek és komolyzenében járatos bloggerek arról a hegedűről még csak nem is hallottak.
Aranyárban
Péteri Károly cremonai diplomás művészhegedű- és vonókészítő mestertől megtudtuk: egy Stradivárius minimum 6-700 millió forintba kerül. – Alig pár száz darab maradt fenn a legendás itáliai mester, Antonio Stradivari hangszereiből – kezdi a mester. – Edvin hangszere egy 1699-es darab, tehát a legjobbak egyike. A hétmillió dollár valószínűleg a biztosítási ára – magyarázza Péteri.
A világ legdrágább hegedűje egyébként egy szintén itáliai mester, Guiseppe Guarneri 1741-ben készült hangszere, ami 16 millió dollárért kelt el. Az ő műveiből alig hatvan darab maradt fenn.
Jó kapcsolatok, kivételes adományok
Mint szakértőktől megtudtuk, több magyar művész is kap használatra hangszert.
– Nagyon jó kapcsolatok és referencia kell ahhoz, hogy valaki megkapjon egy ilyen drága hangszert. Szinte lehetetlen. Vannak magyar kollégák, akiknek a magyar állam ad bérbe hegedűt. Pályázat útján lehet hozzájutni, ötéves bérleti jogot lehet kapni. Ezen hangszerek között is van olyan, amely háromszáz éves, tudni lehet egy 1698-asról is és egy 1742-esről. Lajkó Félix például a Nemzeti Banktól kapott használatra egy több száz éves hangszert, amit Bécsben nézett ki magának – mondta el több szakember is.