Celeb

Visszatér Friderikusz, Juhász Előd és Tibi bácsi is

T.H.

Létrehozva: 2013.12.08.

Akarja ön Gálvölgyi Jánost meztelenül látni, amint egy szál csokornyakkendőben hegedül? És Kocsis Zoltánt, a nemzetközi hírű zongoraművészünket rövidnadrágos kisfiúként nyilatkozni? Netán Öveges professzor kísérleteit, az egykori tehetségkutatókat nézné meg szívesebben? Nos, december közepétől megteheti!

„Megkérem a kollégáimat, ide egy órácskát tegyenek ki” – mutatott a képernyő bal alsó sarka felé zavart mosollyal az egyik vetélkedő élő adásában jó harminc évvel ezelőtt Rózsa György, aki sokadmagával kihagyhatatlan, ha a magyar televíziózás hőskoráról beszélünk. Meglehet, az egykori műsorok jó része esetlennek vagy túl egyszerűnek tűnik majd, mégis jó lesz rájuk emlékezni, amikor az MTV új, tematikus csatornájának (M3) köszönhetően december 20-tól kezdve ismét beköltöznek az otthonainkba a régi idők.

– Nagyon hiszek ebben a csatornában, az pedig külön öröm, hogy több egykori műsoromat viszontláthatom – mondja Rózsa György. – Talán sokakat meglep, de én először az 1965-ös Ki mit tud?-ban szerepeltem a tévében, és a kaposvári színjátszó körünk, többek között Pogány Judittal a soraiban, meg is nyerte a maga kategóriáját. A leghosszabb műsorom stílszerűen a 17 évig futó Leg… leg… leg volt, no és a Kapcsoltam, ami egy évtizedig döntögette a nézettségi csúcsokat.

Nyerjen színes tévét!

Ha csak az egykori vetélkedőket vetítenék le újra, már azokból is önálló csatornát lehetne működtetni. Dévényi Tibor például gyapjas hajjal, fekete csokornyakkendővel, fehér ingben és piros mellényben drukkolt annak, hogy a játékban gazdára találjon a kincset érő színes tévé. Dévényi ekkor még nem volt „Tibi bácsi”, ezt a nevet Vágó István ragasztotta az akkor csupán 38 esztendős műsorvezetőre, aki gyerekek százainak óhaját teljesítette a Három kívánságban. Az egykori lemezlovas ma, 66 évesen a diszkók világában hódít.

Keblekre dedikált

„Néha már szemkontaktust sem merek létesíteni a fiatal lányokkal, mert félek, hogy az pedofíliának számítana. Egy időben trendi volt, hogy felhúzzák a pólójukat, és a mellükre kérjenek autogramot. A kortársaimnak akkor remeg a kezük, amikor megkapják a nyugdíjat, nekem akkor, amikor keblekre dedikálok.” A színes tévé amúgy jó ideig a vetélkedők leginkább vágyott ajándéka volt. Egri János Lehet egy kérdés­sel több? című játéka azonban csaknem ebbe bukott bele.

A műsorvezető visszaemlékezése szerint ugyanis a pártvezetés nehezményezte, hogy itt valaki har­minc­perces játékkal hozzájuthat a színes Videoton készülékhez, míg egy bányász akár egy évtizedig is spórolhat rá. Ezért változtatni kellett: így a győztesek előbb csak havi, majd kéthavi bérletet szerezhettek, aki pedig nagyon okos volt, az végül 12 hónap bérlet után végleg megtarthatta az irigyelt színes tévét.

Valószínűleg jön a tévémaci is, megannyi emlékezetes mesealakkal, és ha szerencsénk van, tanúi lehetünk minden idők egyik legviccesebb jelenetének is. Akkoriban esténként női bemondók olvasták fel az esti mesét, ám egy alkalommal a mesemondó hölgy beteget jelentett, így jobb híján a búgó hangú Varga József ült a kamerák elé, és elkezdte felolvasni az aznapi penzumot: „Szervusztok, gyerekek! Én vagyok a fecskemama, itt ülök a tojásaimon, füstös farkamat lóbálja a szél.” A korabeli kollégák szerint ekkor a hangosító, valamint az összes díszletes és kellékes halkan kiosont a folyosóra, majd összeesett a röhögéstől.

Dicsőséges olimpiák

Az 1968-as mexikói olimpia volt az első világesemény, melyre stábot küldött a Magyar Televízió, így nem véletlen, hogy a retrócsatorna elsőként a Mexikó 1968. – Nem a részvétel, a győzelem a fontos című dokumentumfilmet tűzi műsorra a sportadások közül. Igazi csemegének ígérkezik az eddig még soha nem ismételt A Millenáristól a Nép­sta­dio­nig című riportfilm a legendás riportertôl, Knézy Jenőtől.

Nehéz elképzelni, de még a zenéről színesen mesélő, ám a képernyőn olykor igen megilletődöttnek látszó Juhász Előd is került kínos helyzetbe a Zenebutik műsorvezetőjeként: egy alkalommal a vasárnap délelőtti forgatásra nyűgösen érkező zongoraművészt így konferálta be: „Hölgyeim és uraim, fogadják szeretettel Liszt Ferencet!” Amikor pedig a nézőknek elárulta, hogy Elton John saját repülőgépén érkezett Budapestre, akkor ezért a „bűnéért” féléves prémiummegvonásban részesítették.

A fiatal Geszti Péter is „beköltözik” a lakásunkba Fotó: MTI

Húsz év sem lenne elég

Az adás mindennap reggeli 6.30-kor kezdődik, és éjfélig követik egymást az archív műsorok, míg éjszaka kísérőszöveggel ellátott fotó-összeállítás fut majd zenei aláfestéssel. Kiszámoltuk, hogy ezzel a napi ritmussal egy év alatt több mint 6300 óra nosztalgiát kapnak a nézők, de a kínálat oly gazdag, hogy ha valaki most nekiállna, és megszakítás nélkül csak az MTV archívumában jelenleg is fellelhető anyagokat nézné, akkor húsz év múlva sem jutna a végére.

Az első magyar showman

De nem csupán a mai nyugdíjasok találkozhatnak egykori kedvenceikkel, hanem az elmúlt húsz évben sztárrá vált műsorvezetők korai szárnypróbálgatásait is élvezhetjük. Láthatjuk Friderikuszt, amikor még „kissrácként” forradalmasította a hazai szórakoztató műsorokat, Geszti Pétert, amint több száz fős vetélkedőt vezényel vagy az MTV mai legmeghatározóbb alakjává nőtt Gundel Takács Gábort, illetve Csisztu Zsuzsát, a kezdő sportriportert.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek