Amióta feltalálták a házasságot, igen fontos kérdés, hogy az anyósok megnehezítik, avagy éppen megkönnyítik a fiatalok életét. Utánajártunk, mi a helyzet e téren a sztárok, hírességek háza táján.
Közismert, hogy az osztrák származású Arnold Schwarzenegger a Kennedy családba nősült be, hiszen feleségének édesanyja, Eunice Shriver, vagyis John F. Kennedy egykori amerikai elnök testvére. Az anyós akkor is támogatta az egykori Mister Universumot, amikor felesége, Maria akarata ellenére politikai pályára lépett.
„Egy asszonynak mindig a férje mellett és mögött kell állnia, hogy segíteni tudja a pályáját” – hangoztatta Eunic. Arról, hogy az anyós mit szólt Schwarzenegger házasságon kívül született gyermekéhez, már nem szóltak a hírek.
Churchill kikapós anyósa
Winston Churchill, a britek legendás miniszterelnöke 1908-ban kötött házasságot Clementine Hozierrel, akinek édesanyja igen kikapós asszony hírében állt. Olyannyira, hogy Clementine édesapjának kiléte mindvégig homályban maradt. Elvileg lehetett volna Sir Henry Hozier, vagyis a mama hites férje, ám ő – a fennmaradt források szerint – steril volt.
Lady Blanche Hozier, miután elvált Sir Henry Hoziertől, váltig állította, hogy Clementine apja a kor híres lovasa, William Middleton, ám az asszony életrajzírója szerint a legvalószínűbb mégiscsak az, hogy Lady Blanche valamennyi gyermeke Algernon Bertramtól fogant, aki pedig nem más volt, mint Blanche leánytestvérének férje.
Anyósa űzte el Einstein feleségét
Albert Einstein édesanyja, Paulina legendásan rosszindulatú anyósa volt a zseni első feleségének, Mileva Maricsnak. Az újvidéki lánynak erre már akkor számítania kellett, amikor a 20. század legnagyobb tudósának tartott Albert 1900-ban megkérte a kezét, és otthon bejelentette nősülési szándékát.
„Anyám az ágyra vetette magát, és keservesen zokogva kiabálta: tönkreteszed az életed, neked nő kell, nem pedig egy könyvtár!” – írta menyasszonyának Albert, aki akkor fülig szerelmes volt. Mileva legjobb barátnőjének küldött levele szerint az asszony négy okból is gyűlölte őt.
„Az első és legnagyobb baj velem az volt, hogy szerb vagyok és pravoszláv, Albert pedig zsidó. Az is zavarta, hogy tanult nő vagyok, s okosabb nála. Az sem vált előnyömre, hogy a fia egy magánál majd négy évvel idősebb lányt választott, de ami legjobban fájt, az az volt, hogy szemembe mondta: egy sánta, nyomorék nem méltó az ő fiához…”
Az esküvő előtt Mileva egy levélben Einstein nagynénjétől, Helena Kaufflertől is azt tudakolta, miért annyira ellenséges vele a jövendőbeli anyósa. „Azt hiszem, ön is egyetért velem abban, hogy Paulina engem ki nem állhat.” Einstein és Mileva 1903. január 6-án házasodott össze. Einstein feleségére úgy hivatkozott, mint olyan teremtményre, „aki olyan erős és olyan független, mint én”. A házasságuk mégsem tartott sokáig. Tizenegy évvel később már külön éltek, s 1919-ben hivatalosan is elváltak.
„Albert sosem hagyott volna el minket, ha nincs az anyja. A házasságunkat ő tette pokollá, s végül ő tette tönkre is. Válásunk után nem sokkal volt párom feleségül vette Elsa Löwenthalt, aki Albert első unokatestvére volt anyai, és másodunokatestvére apai ágon. Paulina még akkor hozta össze őket, amikor együtt éltünk. Ezt soha nem bocsátom meg neki” – áll Mileva Marics egy, a barátnőjének írt másik levelében.