Stephen King a horrorirodalom legnépszerűbb írója, művei 350 millió példányban keltek el. A hírek szerint a 65 éves író hazánkba látogat. Sorozatunk második része első sikereiről szól.
Az ifjú író csak írt és írt látástól vakulásig, és erőfeszítéseit siker koronázta, már 18 éves korában megjelent egy műve. Miután King elvégezte a középiskolát, felvették a Maine-i Állami Egyetemre angol nyelv- és irodalom szakra. 1966 és 1970 között járt oda, és tanulmányai mellett másodéves korában már hetente egyoldalas cikkeket írt az egyetemi újságba, hangot adva politikai véleményének.
– A vietnami háború alkotmányellenes! Azonnal be kell fejezni! – harsogta a lázadó King szóban és írásban is. Sőt a „Szeretkezz, ne háborúzz!” szlogent a gyakorlatban is magáévá tette, de a hippi életérzéshez ennek semmi köze nem volt.
Miután elvégezte az egyetemet, 1971-ben gimnáziumi tanárként kezdett el dolgozni, de az írást nem hagyta abba. – A regényírás olyan, mint a szex: jobb csinálni, mint beszélni róla – jelentette ki nem sokkal azután, hogy megismerkedett Tabitha Spruce-szal. A könyvmoly King az egyetemi könyvtárban „szedte fel” a lányt 1967-ben, és a kapcsolatukról pillanatok alatt kiderült: nem egy futó kaland.
– Éjjel-nappal együtt lógtak. Sokan nem értették, hogy Tabitha mit eszik a lúdtalpas, nagyothalló, rövidlátó, pápaszemes pasin, de azt lehetett látni rajtuk, hogy imádják egymást – emlékezett vissza King egyik csoporttársa.
A szerelmespár 1971. január 2-án házasodott össze – akkor már majdnem egyéves volt első gyermekük, Naomi Rachel –, King pedig közben Hampdenben dolgozott, mint angoltanár.
– Hiába robotolt, nem volt elég a pénze ahhoz, hogy el tudja tartani a családot. Mosodában vállalt másodállást, így alig maradt ideje az írásra, nagy néha megjelent egy-egy novellája, de az semmire nem volt elég. És közben jöttek sorban a gyerekek, 72-ben Joseph, később pedig Owen Philip. Kingék eleinte szó szerint nyomorogtak, nem is tudom, hány évig lakókocsiban éltek – mesélte el egy barátja.
A nyomornak a szintén író feleség, Tabitha vetett véget, igaz, nem a szó hagyományos értelmében. King ugyanis egy napon értesítést kapott a Doubleday kiadótól, hogy tetszik nekik a Carrie című regény kézirata, majd nem sokkal késõbb a New American Library 400 ezer dolláros rekordösszegért vásárolta meg a szerzői jogokat.
Mindez azonban soha nem következett volna be, ha Tabitha nem halássza ki a szemétbe dobott kéziratot, nem nyúzza Kinget, hogy az írás igenis jó, és nem fejezteti be vele. A regény egy csapásra ismertté tette Kinget, és Tabitha magatartása iskolapéldája a mondásnak: minden sikeres férfi mögött egy nő áll!
(Folytatjuk)