Celeb

Egy teljes nemzetet magára dühített karaktere miatt

T. D.

Létrehozva: 2012.06.13.

Az alakváltó zseni 3. rész - Sacha Baron Cohen napjaink filmes világának igazi kakukktojása. Sorozatunk harmadik részében arról olvashatnak, hogyan dühített magára egy teljes nemzetet Borat nevű karaktere szerepében.

 

Cohen, miután úgy érezte, hogy Ali G figurája teljesen elfáradt, nekiállt egy újabb karakter kidolgozásának. Így született meg Borat, a kazah riporter, aki a Borat: Kazah nép nagy fehér gyermeke menni művelődni Amerika című vígjáték főhőseként később még egy Arany Glóbusz- díjat is hozott a konyhára megalkotójának és megtestesítőjének a legjobb színész kategóriájában.

– Borat figuráját egy valós személy ihlette, akit Dél-Oroszországban ismertem meg. A nevére már nem is emlékszem, csak arra, hogy orvos volt. Amikor először találkoztam vele, sírtam a röhögéstől. Hihetetlenül vicces fickó volt, jóllehet saját szándékán kívül – árulta el Cohen Borat alakjának eredettörténetét.

A hangos közönség- és kritikai sikert hozó mozi tulajdonképpen egy áldokumentumfilm, amiben Borat Szagdijev, a kazah újságíró civil személyekkel készít interjúkat Amerikában. Teszi mindezt az Egyesült Államok kulturális visszásságainak cinikus kigúnyolásával, álnaiv köntösbe bujtatott vallási témájú, rasszista és szexuális tabudöntögetéseivel botránkoztatva meg a riportalanyait. A komédia legjava Borat interjúiból és az amerikaiakkal való találkozásaiból áll, akik végig abban a hitben vannak, hogy ő valóban egy volt szovjet államból érkezett tévés személyiség, aki szeretne megismerkedni a tengerentúli szokásokkal. Nem véletlen tehát, hogy a forgatások alatt mintegy kilencvenegy ízben hívták ki a rendőrséget Cohenre.

– Borat alapvetően egy eszköz. Mivel maga is antiszemita, így vele beszélgetve az emberek könnyebben levetkőzik a képmutatásukat, és felfedik az előítéleteiket – magyarázta utólag Cohen, hogy miként alkalmazta a botrányosan antiszemita és szexista karakterét a riportalanyai valódi véleményének előcsalogatására.

Állítólag a film legtöbb részlete nem is volt konkrétan előre megírva, sőt a szereplők sem színészek voltak, kivéve néhány kazah karaktert, a főhőst, illetve az önmagát alakító Pamela Andersont, aki egyébként Cohen régi jó ismerőse.

A film végül vérig sértette a kazahokat, ezért be is tiltották a vetítését Kazahsztánban. Ám a szovjet utódállam kormánya ennél is továbbment, és jogi lépések kilátásba helyezésével fenyegette meg a hórihorgas humoristát.

– Bizarr volt, amikor egy ország kikiáltott az első számú ellenségének. Emellett persze roppant komikus is. Az mindig rizikós, hogyha nem az egyszerű utat választod – emlékezett vissza Cohen, majd hozzá méltó módon, Borat bőrébe bújva üzent a kazah kormánynak az amerikai sajtón keresztül.

– Szeretném leszögezni, hogy semmiféle kapcsolatban nem állok Cohennel, és teljes mértékben támogatom országom kormányának döntését, miszerint beperlik a zsidóját – nyilatkozta. Végül aztán megúszta a pereskedést, köszönhetően többek közt a kazah államfő lányának, aki egy nyilatkozatában megvédte a színészt, felhívva a figyelmet annak humorára.

(Folytatjuk)  

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek