Véget ért a mintegy másfél évig húzódó meghurcoltatása. Ysaora Thibust felmentették a doppingvádak alól. A világ vezető sportvitákban eljáró választottbírósága, a CAS helybenhagyta a Nemzetközi Vívószövetség fegyelmi bizottságának döntését, és elutasította a Világ Doppingellenes Ügynökség (WADA) fellebbezését, ezzel lezárva a rendkívül szokatlan és mentálisan kimerítő ügyet. A tőrspecialistát, a 2020-as tokiói olimpia ezüstérmesét és a 2022-es kairói világbajnokot teljes mértékben felmentették, kérdés, hová vezet a precedensértékű ítélet.
A francia tőrvívó kálváriája 2024 januárjában, a számára hazai olimpiai évében kezdődött, amikor tiltott szernek minősülő osztarint mutattak ki a szervezetében. Ugyanakkor Ysaora Thibus azonnal jelezte: nem használta az izom és csontvesztés megelőzésére kifejlesztett gyógyszert.
Öt hónapra így is felfüggesztették, júniusi visszatérése után pedig mintha elátkozták volna: a bázeli Európa-bajnokságon súlyos térdsérülést szenvedett, valahogy sikerült indulnia a párizsi olimpián, de az egyéni szám első fordulójában, a csapatversenyben pedig a negyeddöntőben kiesett.
Mindezt annak tudatában, hogy június 4-én hiába határozott úgy a Nemzetközi Vívószövetség, hogy Thibus részéről nem állt fenn szándékosság vagy gondatlanság, és nem szabott ki szankciókat, a WADA azonban július 17-én fellebbezést nyújtott be a CAS-hoz, négyéves eltiltást kérve a sportolóra, akinek vitatta a magyarázatát.
Ysaora Thibus a kezdettől fogva ártatlanságát hangoztatta, és egy váratlan, ugyanakkor tudományosan is alátámasztott védekezést hozott fel:
a fertőzés akkori partnerétől és edzőjétől, az amerikai vívótól, Race Imbodentől való nyállal való érintkezés révén keletkezett , aki tudtán kívül ostarint tartalmazó táplálékkiegészítőt szedett.
A meghallgatásra idén március 6-án került sor Svájcban, ahol Jean-Claude Alvarez professzor, a Garches laboratórium toxikológiai szakértői jelentéseit ismertették. Az eredmények megerősítették, hogy az Imbodenéhez hasonló dózis kimutatható mennyiségű osztarint hagyhat a nyálban, amely elegendő ahhoz, hogy ismételt csókolózás révén átkerüljön a szervezetbe.
− A bizottság arra a következtetésre jutott, hogy az osztarin jelenléte miatti doppingellenes szabálysértés nem volt szándékos, és hogy Ysaora Thibus részéről nem történt hiba vagy gondatlanság. A FIE bíróságának határozatát helybenhagyjuk, és a fellebbezést elutasítjuk
− idézi a a CAS döntését az Insidethegames szaklap.
Ysaora Thibus csókolózós „kalandja" előtt ugyancsak nagy visszhangot váltott ki Laurence Vincent-Lapointe doppingesete. A kanadaiak 11-szeres világbajnok kenusának mintájában a szteroidhoz hasonló ligandrolt mutatott ki a vizsgálat, és a Nemzetközi Kajak-kenu Szövetség (ICF) négyéves eltiltása esetén ki kellett volna hagynia a tokiói olimpiát is. A kenus azzal védekezett, hogy a tiltott szer korábbi barátjának testnedvéből került a szervezetébe, és mivel ezt az illető hajának analízise igazolta, az ICF antidopping-bizottsága felmentette őt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.